Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟ στην Πόλη

Τα αποτελέσματα και οι σημερινοί αγώνες

Ο Παναθηναϊκός  δεν κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη να ανακόψει τον ρυθμό της Αναντολού Έφες με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με 85-65 σε αναμέτρηση για την 31η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η «ομάδα του τριφυλλιού» υποχώρησε σε ρεκόρ 10-19, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν σε 20-11.

Στη Γαλλία, η Ρεάλ Μαδρίτης «απάντησε» μετά την εντός έδρας ήττα της από την ΤΣΚΚΑ, με ένα πολύ σημαντικό “διπλό” επί της Βιλερμπάν (74-71) που τη διατήρησε στην 7η θέση, παρότι τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο. Η Βιλερμπάν ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο μισό του αγώνα, βρίσκοντας σκορ απ’ τους Νόρις Κόουλ και Ντέιβιντ Λάιτι.

Η “βασίλισσα” άρχισε να… ξυπνάει στην τρίτη περίοδο όταν “ζεστάθηκαν” οι Τζέι Σι Κάρολ, Αμπάλντε και Λαπροβίτολα, πήρε “κεφάλι” στο σκορ στο 25′ και κράτησε το προβάδισμά της ως τέλος χάρις στις εύστοχες βολές του Τόμπκινς 10΄΄ πριν το φινάλε και τα άστοχα τρίποντα των Κόουλ και Καουντί στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Νίκησημείωσε η -αδιάφορη- Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Κάουνας, επικρατώντας με 88-81 για την 31η αγωνιστική της Euroleague και κόβοντας το… δρόμο προς την οκτάδα για τους Λιθουανούς. Στο 15-16 πλέον το ρεκόρ της Ζαλγκίρις που βλέπει τα πλέι-οφ να απομακρύνονται, ανέβηκε στο 12-17 η Μακάμπι.H  ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα με 87-72 για την 31η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας τις 20 νίκες στην κανονική περίοδο (ρεκόρ 20-10) και παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας.Τεράστιας σημασίας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 83-76, πέτυχε η Βαλένθια στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague και “μπήκε” ξανά σε θέση… οκτάδας, προσπερνώντας τη Ζενίτ. Οι “νυχτερίδες” έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, όταν κι “έχτισαν” διαφορά 13 πόντων (46-33), όμως έπαθαν… μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο και με ένα επι μέρους 30-12, η Μπάγερν έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, έχοντας ως “μπροστάρηδες” τον Λούσιτς και τον Σίσκο. Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τόμπεϊ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την Μπάγερν ο Λούσιτς λίγο έλειψε να πάρει… μόνος του τον αγώνα (20 π., 7 ρ.).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Πέμπτης (25/03)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ερυθρός Αστέρας 87-72
Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός  85-65
Ζαλγκίρις Κάουνας-Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-88
Βιλερμπάν-Ρεάλ Μαδρίτης 71-74
Βαλένθια-Μπάγερν Μονάχου 83-76