Ισοπαλία στο Θεσσαλικό ντέρμπι

ΑΕΛ και ο Βόλος έμειναν ισόπαλοι 0-0 στο Αλκαζάρ για την 20η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αν και οι στιγμές που δημιούργησαν μπροστά από την εστία του Μπάγιτς ήταν ελάχιστες. Ο Βόλος πίεζε ψηλά την ΑΕΛ, με αποτέλεσμα οι βυσσινί να μην μπορούν να αναπτυχθούν στο γήπεδο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, με συνεργασίες κυρίως από τα αριστερά.

Στο 26ο λεπτό ο Ρενάτο ήταν άστοχος μέσα από την περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Δουβίκα. Στο επόμενο λεπτό δημιουργήθηκε μία επικίνδυνη κατάσταση στην εστία της ΑΕΛ. Ο Ζίζιτς προσπάθησε να διώξει μία σέντρα από τα αριστερά, αλλά άθελά του γύρισε προς τα πίσω αναγκάζοντας τον Μπάγιτς να διώξει σε κόρνερ.

Η πιο σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος ήταν μία κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 4′ που πέρασε άουτ.