Παλικάρι ο Άρης, αποκλείστηκε στην παράταση

Ισοφάρισε στην κανονική διάρκεια το 3-0 με Μόλντε

Οδυνηρός ήταν τελικά ο αποκλεισμός του Άρη από τη συνέχεια του Europa League. Αν και οι κίτρινοι κατάφεραν στο κατάμεστο Χαριλάου να ισοφαρίσουν την ήττα τους με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι με τα γκολ των Ματίγια, Δεληζήση και Ντιγκινί, τελικά δέχτηκε το μοιραίο γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και στη συνέχεια παρέδωσε τα όπλα στους Νορβηγούς, οι οποίοι με το τελικό 3-1 πήραν την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League, όπου τους περιμένει η Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Ο Άρης προσπάθησε να κάνει την δική του υπέρβαση μετά την ήττα του με  3-0 στο πρώτο ματς. Με την βοήθεια του ανεπανάληπτου κόσμου του, έπιασε από τον… λαιμό την Μόλντε, τις έβαλε δύο γρήγορα γκολ, ενώ πέτυχε και το τρίτο που έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Σε μία ανύποπτη φάση, όμως, κι εκεί που ο Άρης έψαχνε για το τέταρτο γκολ στην παράταση, τελικά το δέχτηκε στο 105′ από τον Μπόλι και μετά δεν είχε ούτε τον χρόνο, αλλά ούτε τις δυνάμεις για να επανέλθει με άλλα δύο γκολ. Η προσπάθεια των κιτρίνων, πάντως, ήταν εξαιρετική και με λίγο τύχη θα μπορούσαν να πετύχουν μία ανατροπή, που πολύ δύσκολα μπορεί να συμβεί σε αυτό το επίπεδο. Εκατσε η στραβή σε μία φάση, τέλος ο Άρης από την Ευρώπη…