Αποκλείστηκαν ο Πλατανιάς και η Δόξα Δράμας

Πλατανιάς και η Δόξα Δράμας που γνώρισαν αποκλεισμούς σοκ

Το σπουδαιότερο παιχνίδι της τρίτης φάσης του Κυπέλλου έγινε στην Καλλιθέα εκεί όπου ο Εθνικός υποδέχτηκε τον Ηρακλή σε ένα ματς χωρίς την παρουσία κόσμου.

Οι Πειραιώτες με παίκτη λιγότερο από το 37′, όχι μόνο άντεξαν, αλλά πήραν και προβάδισμα στην παράταση, όμως οι Θεσσαλονικείς χάρη στην εμπειρία τους έφεραν το ματς στα ίσα στο 118′ και εν τέλει πήραν την πρόκριση στα πέναλτι με 10-9!

Το πρώτο 45λεπτο ήταν μοιρασμένο. Ο Γηραιός ανέβασε ταχύτητα μετά το πρώτο 10λεπτο, αλλά ο Εθνικός βρήκε απαντήσεις και είχε κάποιες καλές στιγμές. Ωστόσο, το έργο του φάνηκε να γίνεται πιο δύσκολο από το 37′ και έπειτα. Ο Παυλάκης κατάφερε να πάρει δύο κίτρινες μέσα σε 5 λεπτά για φάουλ και άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Οι δυο ομάδες δεν είχαν φάσεις και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι στο 95′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη και ένα λεπτό μετά ο ίδιος άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ από μπαλιά του Μηλιώτη. Ο Ηρακλής αύξησε την πίεσή του και δυο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα! Έτσι, το ματς πήγε στα πέναλτι.

Ο Μακρυγιάννης αστόχησε στην πρώτη εκτέλεση, αλλά ο Περόνε στο 5ο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι… Στο 11ο πέναλτι του Εθνικού ο Ρομάνο νικήθηκε από τον Βοσνιάδη και ο Περόνε πήρε το… αίμα του πίσω και διαμόρφωσε το 10-9.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Γ’ Φάσης (με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίνονται στους Ομίλους:

Σάββατο 15/9

Κιθαιρών Καπαρελλίου – Ηρόδοτος  1-3 (17′ Τσοπανέλης – 9′ Σμυρλής, 44′ Κασαπάκης, 95′ πεν. Φραγκουλάκης)
Αντίμαχος Κω – ΝΠΣ Βόλος  0-2 (11′ Μάντζης, 70′ Ηλιόπουλος)

Κυριακή 16/9

Θύελλα Καμαρίου – ΑΕ Σπάρτη  1-0 (11′ Αργυρίου)
Ερμής Αμυνταίου – Εργοτέλης  0-3
Τηλυκράτης Λευκάδας – Αήττητος Σπάτων 0-5 (11’, 90+3’ Μαρουκάκης, 14’ Ματσούκας, 40’ Νικλητισώτης, 80’ Σπυρόπουλος)
ΑΟ Επισκοπής – Κέρκυρα  0-1 (9′ Θεοδωράκης)
Θεσπρωτός – Απόλλων Λάρισας  2-3 (82’ Σταυρίδης, 85’ Λάμπρου – 24’,35’, 56’ πεν. Λουκάο)
ΑΟ Καρδίας – Απόλλων Πόντου  1-5 (45’ Σαλούκας – 14’ Πουρτουλίδης, 46’ Κυβελλίδης, 48’ Πουρτουλίδης, 63’ Κυβελλίδης, 78’ πεν. Τσουμάνης)
Κόρινθος 2006 – Παναχαϊκή  0-2 (2′, 58′ Καρατσακάνοφ)
ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕ Καραϊσκάκης  1-0 (5′ Μαρτσάκης)
ΑΕ Ερμιονίδας – ΑΟΧ Κισσαμικός  3-7 (21′ Πούτσης, 59′ Τριμπόνιας, 90+3′ πέν. Μακρίδης – 11’, 55′, 87′ Αρναρέλλης, 37′ Ρίσκι, 47′ Καντίμα, 73′ Σιμόν, 78′ Αποστολόπουλος)
ΑΣ Γιαννιτσά – Τρίκαλα  2-3 (62′ Παντελίδης, 90+2’ πέν. Ζαρογιάννης – 45+1′ Συμελίδης, 55′ Τσιμίκας, 58′ πέν. Γκόλιας)
Εθνικός – Ηρακλής  0-0, 9-10 πεν.  (90+5′ Μάναλης – 120′ Ρόβας)
Απόλλων Παραλιμνίου – Αιγινιακός  0-0, 5-4 πεν
Νίκη Βόλου – Δόξα Δράμας  1-0 (68′ Μακενγκό)
Άρης Αβάτου – Πλατανιάς  1-1, 6-5 πεν