Σημαντική νίκη οι Ικαροι

Κέρδισαν τον Πρωτέα σε καθοριστικό παιχνίδι

Παίζοντας με ψυχή οι Ικαροι  κέρδισαν τον Πρωτέα  78-59 και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την παραμονή στην Γ Εθνική. Η ομάδα του Δ. Μητιάδη παρουσιάστηκε αποφασιμένη στο ΕΑΚ το απόγευμα της Κυριακής, δεν έδωσε ελευθερα σουτ στους φιλοξενούμενους,  είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πάτησε πάνω σ’ αυτή για να χτίσει τη νίκη σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι.

Οι κίτρινοι πηραν προβάδισμα από τα πρωτα λεπτά , με το τέλος του ημιχρόνου είχαν ήδη διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκαν από το συγκρότημα των Γρεβενών,  που έχει σώσει την παρτίδα και δεν “καίγονταν”  για να πάρει ροζ φύλλο. Αργύρης Κ. 26 και Φούντας Γ. 24, οι κορυφαίοι του αγώνα

Δεκάλεπτα: 22-15, 40-30, 59-47, 78-59

Ίκαροι  ( Μητσιάδης) Φούντας Φ. 5, Στάνκοβιτς 2, Αργύρης Κ. 26, Μέξης 4, Χατζής 2. Ντούρβας 9, Μπαρμπαρούσης 2, Αργύρης Σ. 2. Φούντας Γ. 24, Θεοδώρου 2, Κορδέας.
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος , Γράβας , Μιχαηλίδης , Κολοβός ,Συλλάκος, Κλωναράς , Τακίδης , Κόττας , Μποζιάρης , Καλογεράτος , Τζήμου , Μητρόπουλος