Νίκησε και ελπίζει στο πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός

james-1-e1522965182361 κατάφερε να περάσει από το Μιλάνο, επικρατώντας με 95-96 της Αρμάνι.

Οι «πράσινοι» περιμένουν ένα… δώρο από τον Ολυμπιακό, προκειμένου να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Πλέον με ήττα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας ο Παναθηναϊκός «αναρριχάται» στην 4η θέση και αντιμετωπίζει με πλεονέκτημα έδρας την 5η Ρεάλ Μαδρίτης.

Κάτι τέτοιο ωστόσο, μπορεί να συμβεί ακόμη και με νίκη του Ολυμπιακού επί της Ζαλγκίρις και ήττα της «Βασίλισσας» από την Μπάμπεργκ στη Μαδρίτη, ενώ υπάρχει και το… ακραίο σενάριο, αυτό της ήττας και Ολυμπιακού και Μπάμπεργκ, που θα εκτοξεύσουν τους «πράσινους» στην 3η θέση.

Κακή αρχή, θρίλερ στο τέλος

Χωρίς διάθεση σε άμυνα και δημιουργία, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα σε μειονεκτική θέση και δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» δέχθηκαν διαδοχικούς αιφνιδιασμούς, με τους Ιταλούς να ξεφεύγουν αρχικά με +8 (12-4 στο 4΄) και μετά από διαδοχικά τρίποντα με +12 (24-12 στο 7΄), για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +9 (27-18).

Το ρεσιτάλ παραγωγικότητας της Αρμάνι συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, με την ιταλική ομάδα να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 20-12 και να εκτοξεύει τη διαφορά απέναντι στον Παναθηναϊκό στο +17 (47-30 στο 17΄). Ντένμον και Σίνγκλετον προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά χωρίς αμυντικό προσανατολισμό το «τριφύλλι» πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -13 (55-42).

O Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παρκέ, έχοντας ενεργοποιήσει τα αμυντικά αντανακλαστικά του, και με επιμέρους σκορ 5-10 μείωσε στο 23΄ σε 60-52.

Ωστόσο, τα λάθη και η αστοχία από τα 6.75 έκαναν την επανεμφάνιση τους στο παιχνίδι των «πράσινων», οι οποίοι βρέθηκαν και πάλι στο -15 (67-52), για να μπουν στην τελευταία περίοδο στο -8 (69-61).

Με επιμέρους σκορ 4-9, οι «πράσινοι» πλησίασαν με το… καλημέρα στο -3 (73-70), ενώ το τρίποντο του Ντένμον τους έφερε στο -2 (79-77 στο 36΄). Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις βολές (81-79 στο 37΄), αλλά χαμένα λέι απ, βεβιασμένες επιθέσεις και διαδοχικά φάουλ δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό κάτι καλύτερο από το 82-81 στο 38΄. Ακολούθησε ένα τεράστιο λάθος του Καλάθη, μετά από κλέψιμο του, αλλά ο Γκιστ αρχικά στα 40΄΄ για τη λήξη (84-83) και ο Τζέιμς στα 14΄΄ (84-85) έφεραν την ανατροπή.

Ο Ντένμον έγραψε από τη γραμμή των βολών στα 4΄΄ το 84-87 και ενώ όλα έδειχναν «διπλό» του Παναθηναϊκού, ένα αψυχολόγητο φάουλ του Σίνγκλετον σε προσπάθεια του Μπέρτανς από τα 6.75, έστειλε τον Λετονό στη γραμμή των βολών και με 3/3 έγραψε το 87-87, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι, με τον Τσιντσιαρίνι να χαρίζει το προβάδισμα (93-91) στην Αρμάνι στο τελευταίο λεπτό.

Ακολούθησε μία απογοητευτική επίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Πέιν να δοκιμάζει το δεύτερο… τρίποντο του στο παιχνίδι και πάλι χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έβγαλαν σωστές άμυνες και μετά από συνεργασία Καλάθη-Γκιστ, ο Αμερικανός έγραψε το 93-94 στα 26΄΄.

Ο Γκάουντλοκ στα 7.4΄΄ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Ιταλούς (95-94), αλλά ο Τζέιμς ήταν και πάλι εκεί για να χαρίσει τη νίκη στους «πράσινους» με λέι απ του στα 1.4΄΄ για την λήξη, έστω κι αν ο Αμάτ Εμπαγιέ διόρθωσε με σχεδόν… αυτοκαλάθι την πορεία της μπάλας.