Η Μπεσίκτας με τρίποντα “εκτέλεσε” τον Άρη

Έκαναν την “ζημιά” οι Ντίμπλερ  και Μπότραϊτ

Η Μπεσίκτας ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια και με αυτόν τον τρόπο έκανε την… ζημιά στον Άρη. Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 50% ευστοχία στα τρίποντα, μετρώντας 15/30, με τον Τζον Ντίμπλερ να μετρά 4/6. Οι γηπεδούχοι πήραν και την μάχη στα ριμπάουντ (32-22).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα ακόμη και με +10 στην πρώτη περίοδο, ελέγχοντας τον ρυθμό (12-22 στο 9′, έχοντας 4/8 τρίποντα), αλλά τα έκανε… θάλασσα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπεσίκτας βρήκε ρυθμό, είχε τα ηνία του σκορ και με τα σερί τρίποντα του “καυτού” Ντίμπλερ, προηγήθηκε με +13 (55-42) στο 28′, σε μία περίοδο που οι Θεσσαλονικείς έκαναν αρκετά λάθη, χάνοντας παράλληλα πολλά σουτ. Η τελευταία φορά που προηγήθηκαν οι “κιτρινόμαυροι” ήταν στο 16′ (27-29) με το τρίποντο του Πέτγουεϊ. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό της αναμέτρησης, φέρνοντας την διαφορά και στο +20 (81-61) στο 38′.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 3.000 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σάριτσα): Μπότραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 6 (2), Κλαρκ 7 91), Βεϊσέλογλου 2, Σανί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπάχι, Λίμα 8, Ντίμπλερ 16 (4), Γουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Γουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1).