Εβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό μόνο στο Α’ ημίχρονο

22554945_1592356210810153_9211792262358169583_nΤα Τρίκαλα άντεξαν ένα ημίχρονο στο σ.ε.φ.

Τα Τρίκαλα άντεξαν ένα ημίχρονο όμως ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ ΚΑΙ   ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να πιεστεί για να επιβληθεί με το  86-51 που ουιαστικά διαμορφώθηκε στην επανάληψη. Ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα έκανε κοιλιά δεν είχε την ίδια ζωντάνια και κυρίως δεν είχε πλέον εύκολο καλάθι , κι έτσι υποτάχθηκε με μεγάλη διαφορά, κάτι που ενόχλησε τον Μέξα και το έδειξε στις δηλώσεις του κάνοντας λόγο για εικόνα ντροπής στα τελευταία λεπτά.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κοντά στο σκορ με διαδοχικά τρίποντα του Βασιλειάδη (15-15 στο 7′) αλλά τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-17. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις εννέα πόντους και στο φινάλε να χάνουν το μικρό προβάδισμα που είχαν στο σκορ, καθώς οι Θεσσαλοί με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου κατάφεραν να προσπεράσουν με 31-29, πριν ο Ολυμπιακός ισοφαρίσει σε 31-31 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Τρικάλων ανέκτησε το προβάδισμα με τον Τζόουνς να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το σκορ 33-36 στο 22′. Ένα λεπτό αργότερα ο Τέγιτς έδωσε νέο προβάδισμα (38-39) αλλά κάπου εκεί άρχισε το ξέσπασμα του Ολυμπιακού. Με σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και εξαιρετική άμυνα που δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εντός παιδιάς ως το τέλος της περιόδου (είχαν 4 πόντους από βολές) οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 (57-43). Τα Τρίκαλα BC Aries σκόραραν με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 31:30 (59-46) και ξαναδέχτηκαν καλάθι μετά από 8 αγωνιστικά λεπτά όταν ο Τζόουνς μείωσε σε 84-49 στα 29” για το τέλος. Ενδιάμεσα ο Ολυμπιακός είχε τρέξει ένα σερί 25-0 σφραγίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

8.06 Χέιλ γκολ φάουλ 0-3

7′ Τόμσον 2-3

3″ Ρόμπερτς 31-31

*Τέλος Ημιχρόνου 31-31, τα Τρίκαλα εμφανίζονται πολύ καλά σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.