Σαφής βελτίωση και νίκη γοήτρου

21314636_865507086943601_7519925796917290438_n

Τα Τρίκαλα επικράτησαν της ΑΕΛ με 2-1

Εμφανή σημάδια βελτίωσης έδειξε η ομάδα  των Τρικάλων στο φιλικό με την Λάρισα στο οποίο και επικράτησε με 2-1.

Με Μίλιεβιτς, Τεγούση, Τσιάρα στο πρώτο ημίχρονο και την είσοδο του Τόμιτς στην επανάληψη τα Τρίκαλα επικράτησαν στον χώρο του κέντρου και αυτό ήταν το «κλειδί» μαζί με την αμυντική συνοχή που εμφάνισε το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» με τον Μίλιεβιτς σε μεγάλα κέφια επικράτησαν  καθολικά των «βυσσινί» και δίκαια προηγήθηκαν με πέναλτι του Καπού στο 33’. Ο ίδιος ο παίκτης είχε κερδίσει κατά κράτος τον Κούσα σε σπριντ και κέρδισε το πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Σαφαρίκα.

Στην επανάληψη η Λάρισα με την είσοδο στον αγώνα και κάποιων βασικών πήρε τα ηνία του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντέλετιτς (βοήθησε και ο Βέρτζος) στο 80’.

Τα Τρίκαλα όμως δεν το έβαλαν κάτω. Αφού ο μαέστρος Τόμιτς πήγε να «κρεμάσει» από το κέντρο τον Σαφαρίκα στην εκπνοή μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Αναστασόπουλος έβγαλε μόνο του τον Μανώλη ο οποίος από κοντά έδωσε την νίκη στην ομάδα.

Το φιλμ του αγώνα:

5′ Σουτ του Μίλιεβιτς απο καλή θέση μπλοκάρει ο Σαφαρίκας

7′ Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Εξαιρετική ασίστ του Μίλιεβιτς, ο Καπός βγήκε μόνος απέναντι απο τον Σαφαρίκα αλλά πλάσαρε άουτ

14′ Ο κορυφαίος μέχρι στιγμής της αναμέτρησης Μίλιεβιτς σουτάρει έξω απο την περιοχή για να περάσει η μπάλα ελάχιστα άουτ

19΄Σουτ του Τεγούση έξω απο την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ

29′ Φάουλ Περόνε μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

21192985_865507010276942_6547740312843679292_n

32′ Ο Καπός πέρασε στο σπριντ τον Κούσα και στην συνέχεια ανατράπηκε απο τον Σαφαρίκα. Το πεντακάθαρο πέναλτι δόθηκε αμέσως.

33′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Καπός εκτελεί εύστοχα και σημειώνει το 1-0

38΄Νέο λάθος του Κούσα, του κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή ο Πάνος αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ

(*) Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο εισήλθε μία μικρή ομάδα φιλάθλων της ΑΕΛ στον χώρο του πετάλου

44′ Απευθείας χτύπημα φάουλ του Κρητικού λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη

50′ Μετά απο κόρνερ άστοχη έξοδο Αθανασόπουλου και κεφαλιά Καρατάσιου απο καλή θέση άουτ

53′ Σουτ Κρητικού άουτ

56′ Ο Περόνε αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έβγαλε έτοιμο γκολ για τον Γιαννιτσάνη ο οποίος αστόχησε εξ επαφής

63′ Μετά απο σέντρα του Κρισμάν ο Περόνε μόνος απέναντι στον Αθανασόπουλο έστειλε την μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

80′ Η ΑΕΛ ισοφαρίζει. Ο Ντέλετιτς επιχείρησε σουτ έξω απο την περιοχή, η μπάλα βρήκε τον Βέρτζο και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου που αιφνιδιάστηκε για να σημειωθεί το 1-1

83′ Ο Φατιόν απο κοντά κεφαλιά στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου`

87′ Ο Τόμιτς απο το κέντρο παραλίγο να κρεμάσει τον Σαφαρίκα!!!

90′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο νεαρός Μανώλης μετά απο πάσα του Αναστασόπουλου που έφυγε στην αντεπίθεση με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!!!

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Ρούσση (Θεσσαλίας) με βοηθούς τους κ.κ. Τίκα, Παπαλίτσα (Καρδίτσας). 4ος ο κ. Μπεκιάρης

ΑΟ Τρίκαλα(Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης (46′ Αθανασόπουλος), Βέρτζος (85′ Ζγκούρι), Γιαννίτσης, Κοτσώνης (72′ Γκαλίτσιος), Γκόλιας, Πάνος, Τεγούσης (54′ Τόμιτς), Τσιάρας , Μίλιεβιτς (88′ Μανώλης), Τσίπρας (54′ Αναστασόπουλος), Καπός (87′ Ντιατά)

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Σαφαρίκας, Μασούρας, Κούσας, Γιοβάνοβιτς (46′ Κρίσμαν), Κόντορ, Λαγός, Ανδρεόπουλος (70′ Ντέλετιτς), Κρητικός (70′ Φατιόν), Γιαννιτσάνης, Περόνε (70′ Ρέντζας), Μπάμπιτς (46′ Καρατάσιος)