Εύκολα και ο Απόλλωνας την Καλλονή-Αποτελέσματα

κέρδισε, με 3-0 στην Ριζούπολη την Καλλονή

Μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό του πέτυχε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Απόλλωνας, φτάνοντας με τον τρόπο αυτό τις έντεκα στην Ριζούπολη. Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου μπήκε καλύτερα στο ματς από τους Λέσβιους και μόλις στο 2΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ του Ομπόντο όμως, αποκρούστηκε από τον Ζουλιώτη πάνω στην γραμμή.

Αυτό το οποίο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν κατάφερε να πετύχει, σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, το πέτυχε στο 23΄ με το σουτ του Πετρόπουλου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι «κυανόλευκοι» πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο 2-0, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 24΄, το πλασέ όμως του Πετρόπουλου πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Μανιάτη.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έληγε με το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα, ο Σιατραβάνης στο 39΄ με προβολή έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πιο αποφασιστικός στο παιχνίδι, προκειμένου να τελειώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την υπόθεση νίκη, κάτι το οποίο κι έγινε στο 52΄με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πετρόπουλου. Από την πλευρά της η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της τιμής, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 66΄με την προσπάθεια του Σισέ να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του Χιώτη. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, διαμόρφωσε ο νεοεισελθών στον αγώνα Καλλέργης στο 92΄ με σουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Ντάσιος, Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ομπόντο, Κονέ, Ρομάνο (68′ Περογαμβράκης), Σιατραβάνης, Αλμπάνης (68′ Καλλέργης), Πετρόπουλος (81′ Τζάνης).
ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αποστόλου, Γιουκαρής, Λίταινας (67′ Μέξης), Λαμπράκης, Σισέ (73′ Δικαιόπουλος), Ναούμ (46′ Σοφιάνης).

ΟΦΗ – Αχαρναϊκός 3-0

Την έκτη του σερί νίκη σε ισάριθμους αγώνες, πέτυχε ο ΟΦΗ δείχνοντας για ακόμα μια αγωνιστική, ότι είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση εν όψει και των προσεχών ντέρμπι που ακολουθούν. Το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι από τον Αχαρναϊκό, και μόλις στο 4΄ έφτασε κοντά στο 1-0, η κεφαλιά όμως του Βουό κατέληξε άουτ από την εστία του Ψύχου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ΟΦΗ ήταν αυτός, ο οποίος ναι μεν είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να την μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Όλα αυτά μέχρι το 35΄, όταν ο Χαντί με κεφαλιά έλυσε τον γόρδιο δεσμό, για να κάνει το 1-0.Οι Κρητικοί μετά το γκολ που πέτυχαν, αύξησαν την πίεση τους προς τα αντίπαλα καρέ, προκειμένου να φτάσουν στο 2-0. Αυτό ήρθε στο 44΄με την προβολή του Βουό, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.

Λαμία – Πανσερραίκός 3-1 (6′ Μπουλούλης, 39′ αυτ. Καψάλης, 45’+1′ Καραγιάννης – 43′ Τσελεπίδης)

Άρης – Αγροτικός Αστέρας 2-0 (24′ Τάτος, 30′ Ίλιτς)

Απόλλων Σμύρνης – Καλλονή 4-0 (23′, 51′ Πετρόπουλος, 39′ Σιατραβάνης, 90’+1′ Καλλέργης)

ΟΦΗ – Αχαρναϊκός 3-0 (35′ Χαντί, 44′ Βουό, 76′ Μπόατενγκ)

Πανελευσινιακός – Κισσαμικός 2-1 (60′ Αγγελούδης, 74′ Κολόκας  / 47′ Στογιάνοφ)

Τρίκαλα – Αιγινιακός 5-0 (22′, 45’+1′, 79′ Γιαννιτσάνης, 26′ αυτ. Πασαλίδης, 32′ Μουμίν)

Σπάρτη – Καλλιθέα 2-1 (15′ Φράγκος, 71′ αυτ. Λεβέντης / 65′ Σμυρλής)

Πανθρακικός – Παναιγιάλειος 0-3 α.α.