“Απέδρασε” με νίκη η Κ-16 από την έδρα της Λυγαριάς

17629989_1471675276210336_445192220941403775_n

Μεγάλη νίκη και έκπληξη στο γήπεδο της Λυγαριάς

Η  τοπική ομάδα πρωτοπόρος της βαθμολογίας, υποδέχθηκε την Ασπροκκλησιά στην οποία αγωνίζονται οι νεαροί της Κ16 Α.Ο.Τρίκαλα ,για το πρωτάθλημα της Α1 ερασιτεχνικής κατηγορίας και τον Β όμιλο με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, σπατάλησαν χρόνο αλλά και τεράστιες ευκαιρίες( 4 δοκάρια), μπροστά από την εστία του νεαρού Παπαγιάννη. Από την άλλη μεριά οι «μικροί» παίζοντας χωρίς τέσσερις βασικούς παίκτες, κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη της αγωνιστικής παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, μέσα στην έδρα της πρωτοπόρου ομάδας , βάζοντας φωτιά στην κορυφή, αφού την επόμενη αγωνιστική, η Λυγαριά φιλοξενείται στην έδρα της Πηγής. Η Λυγαριά ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, θέλοντας να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο 5΄ο Λιάκος σουτ από καλή θέση η μπάλα άουτ. Στο 15΄ο Τζιάννης έκανε το σουτ αδύναμο, μπλόκαρε εύκολα ο Παππάς. Οι γηπεδούχοι που έπαιζαν στο μισό γήπεδο, στο 19΄δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία της Ασπροκκλησιάς με κεφαλιά του Στάμου έπειτα από σέντρα του Λιάκου. Στο 22. Σουτ του Στάμου εύκολα ο Παπαγιάννης. Στο 37΄ο Ζαχαράκης από πήδηξε πιο ψηλά από όλους αλλά η κεφαλιά πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι. Δύο λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ζαχαράκης με προβολή δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ, με τον Παπαγιάννη να βγάζει σε κόρνερ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου δυνατά και στο 48΄ο Κούζας σε τετ α τετ πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Ασπροκκλησιάς έσωσε την ομάδα του από το γκολ. Στο 58΄ο Μουρελάτος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κλιάφας την κεφαλιά δοκάρι. Στο 60΄λάθος του Μουράτι, ο Ζαχαράκης εβγαλε την σέντρα ο Κούζας από κοντά κεφαλιά δοκάρι. Στο 65΄κεφαλιά του Ζαχαράκη η μπάλα και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 73΄ ο Κογιάννης από πλάγια έκανε το σουτ, ο Παππάς σωτήρια σε κόρνερ. Στο 75΄ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Βασιλάκος μετέφερε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και την κατάλληλη στιγμή, έβγαλε στον Μαγαλιό και ο τελευταίος πλάσαρε για το 0-1. Στο 87΄ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Λιάκου να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Απόλλων Λυγαριάς : Παππάς ,Γκούμπλιας (58΄Κόττας), Βαγενάς, Ζαχαράκης, Κολόνας, Κλιάφας,Μουρελάτος,Σβάνας,Κούζας,Λιάκος,Στάμος(20΄Τσιγάρας). Ασπροκκλησιά: Παπαγιάννης, Σκαρλέας, Παπαγεωργίου, Κακούσιος, Γκούμας, Μουράτι, Τζάρντο (56΄Σαπουνάς), Σαργιώτης, Τζιάννης (70΄Μαγαλιός), Νάκος (46΄Βασιλάκος), Κογιάννης.