Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αστέρα

DSC_0044

Ο ΑΟΤ γνώρισε  την ήττα με 0-2 για το κύπελλο Ελλάδος

Καμία σχέση ο Αστέρας Τρίπολης με τις άλλες δύο ομάδες της Σούπερ Λιγκ που είδαμε φέτος στο κύπελλο, τον ΠΑΟΚ και την Λάρισα. Η ομάδα της Τρίπολης δεν άφησε πολλά περιθώρια στα Τρίκαλα, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε την νίκη με 0-2 καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση αφού η ρεβάνς θα έχει τυπική διαδικασία.

Το ενδιαφέρον των λίγων φιλάθλων που αψήφησαν τις πολικές συνθήκες στράφηκε στους νεοαποκτηθέντες Ρομπέρ, Σανδραβέλη που έκαναν ντεμπούτο και φυσικά τον Μαρουκάκη που δεν απέφυγε τα αρνητικά σχόλια από την εξέδρα λόγω των όσων έγιναν στο παρελθόν στα παιχνίδια ΑΕΛ – ΑΟΤ.

Και οι τρεις έδειξαν κάποια καλά στοιχεία άλλα είναι εμφανές ότι θέλουν χρόνο για να ενσωματωθούν και να δέσουν με τους υπόλοιπους. Η εμφάνιση πάντως των Τρικάλων προβλημάτισε καθώς η ομάδα δεν έδειξε ούτε το γνωστό της πάθος, ούτε την γνωστή της διάθεση.

Τα γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης σημείωσαν ο Καλτσάς στο 39΄και ο Κώτσιρας στο 50’.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Κομίνης ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στον Μπαστιάνο του Αστέρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Τρίκαλα (Γ. Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Σανδραβέλης, Γκόλιας, Βέρτζος, Λεάντρο, Μουμίν, Ριζογιάννης, Αρναρέλλης (46′ Μαρουκάκης), Γιαννιτσάνης (79′ Κουσκουνάς), Ρομπέρ (67′ Στεφάνοβιτς), Μπαϊκαρά

Αστέρας Τρίπολης (Δημ. Ελευθερόπουλος): Αθανασόπουλος, Ιγκόρ (57′ Μπαστιάνος), Κυριακόπουλος, Μπέρτος. Σελίν, Ιγκλέσιας, Δημούτσος (52′ Στανισάβλιεβιτς), Ντο Σάντος (72′ Χαμντανί), Κώτσιρας, Ιωαννίδης, Καλτσάς

Το παιχνίδι όπως το μετέδωσε το sportrikala.gr:

Οι διαιτητές αφού επιθεώρησαν το γήπεδο στις 4.45 αποφάσισαν την διεξαγωγή του αγώνα που ξεκινάει στις 5.15. Λίγο κάτω απο το μηδέν η θερμοκρασία, ελάχιστοι ηρωϊκοί φίλαθλοι στην εξέδρα.

(*) Ντεμπούτο για Ρομπέρ και Σανδραβέλη με τα χρώματα του ΑΟΤ

20′ Μετά απο σέντρα του Κυριακόπουλου κεφαλιά του Ιωαννίδη έφυγε άουτ

30′ Σουτ του Δημούτσου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής

34′ Μετά απο σέντρα Ρομπέρ κεφαλιά του Μπαϊκαρά απο καλή θέση άουτ

40′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα. Ο Καλτσάς απο κοντά μετά απο απόκρουση του Σιδεράκη σε σουτ του Ιωαννίδη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1

45΄Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα να πετύχει το σκορ. Αρχικά ο Καλτσάς βγήκε απέναντι απο τον Σιδεράκη και πλάσαρε πάνω του, ακολούθως ο Κώτσιρας πήρε το ριμπάουντ και έκανε νέο σουτ για να διώξει και πάλι σωτήρια ο Σιδεράκης,.

50′ ΓΚΟΛ Μετά απο εξαιρετική μπαλιά του Ιγκλέσιας ο Κώτσιρας βγήκε απέναντι απο τον Σιδεράκη και με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-2

57′ Σουτ του Κώτσιρα απο καλή θέση διώχνει ο Σιδεράκης

58′ Πάλι ο Σιδεράκης διώχνει σε κόρνερ σε σουτ του Ντος Σάντος

59΄Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, στον Μπαστιανό του Αστέρα

70′ Η καλύτερη ευκαιρία για τα Τρίκαλα να σκοράρουν. Εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασόπουλος κοντινό σουτ του Λεάντρο

80′ Ο Καλτσάς μετά απο εξαιρετική μπαλιά του Στανισάβλεβιτς βγήκε απέναντι απο τον Σιδεράκη αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει

83′ Ο Αθανασόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά εξ επαφής κεφαλιά του Μαρουκάκη μετά απο σέντρα του Σανδραβέλη

(*) Ντεμπούτο για τον Μαρουκάκη με τα χρώματα του ΑΟΤ

Διαιτητής της συνάντησης είναι ο κ. Κομίνης (Θεσπρωτίας) με βοηθούς τους κ.κ. Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής), Τσολάκης (Αθηνών)