Τζάμπα ήττα στην Λαμία

15401151_726867254140919_3070450544853678824_n

Τα εξαιρετικά Τρίκαλα του πρώτου 45λεπτου πλήρωσαν την αδράνεια του δευτέρου.

Τα Τρίκαλα γνώρισαν την ήττα στην Λαμία στο ντέρμπι της Football League πληρώνοντας την οπισθοχώρηση στην επανάληψη και την έλλειψη πάθους και διάθεσης που χαρακτήρισαν την ομάδα στο πρώτο μέρος.

Οι “κυανέρυθροι” είχαν ένα υποδειγματικό πρώτο 45λεπτο, δημιούργησαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και περιόρισαν την Λαμία σε παθητικό ρόλο. Στην επανάληψη όμως τα Τρίκαλα υποχώρησαν, η Λαμία πήρε μέτρα στο γήπεδο και την υπεροχή και παρά το γεγονός ότι στο 82′ αποβλήθηκε ο Μπλάζιτς με παίκτη λιγότερο κατάφεραν στο 85′ να πάρουν την νίκη με κεφαλιά του Αναστασιάδη.

Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην συνέχεια και γνώρισαν μία οδυνηρή ήττα με βάση την εικόνα που έδειξαν και με βάση το γεγονός ότι μπορούσαν να πάρουν κάτι απο το παιχνίδι της Λαμίας και τελικά δεν πήραν τίποτα.

(*) Μετάδοση και απο τον FM 100 Ράδιο Ζυγός με τους Γιώργο Παπαγεωργόπουλο και Χρήστο Ζαραμπούκα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλιό που ανέτρεψε τον Γιαννιτσάνη. Υπήρξε και μία συζήτηση για το αν ήταν τελευταίος παίκτης ή όχι

20′ Δοκάρι για τα Τρίκαλα! Μετά απο κόρνερ του Σερτζίνιο ο Βέρτζος στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά με πλάτη στην εστία. Ο Πίτκας ξεγελάστηκε απο την πορεία της και η μπάλα στην συνέχεια βρήκε την ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού.

24′ Ο Γιαννιστάνης απέναντι στον Πίτκα πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμίας, μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ.

25′ Και πάλι ο Γιαννιτσάνης στην ίδια θέση ενώ είναι έτοιμος να πλασάρει κόβεται απο τον Αναστασιάδη που παραχώρησε κόρνερ.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Σερτζίνιο

28′ Τα Τρίκαλα διαμαρτύρονται για χέρι του Αναστασιάδη μέσα στην περιοχή

44′ Κίτρινες κάρτες στους Βέρτζο και Ριζογιάννη των Τρικάλων

(*) Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες μετά την ανάπαυλα

47′ Κεφαλιά του Ντουρμισάι μετά απο φάουλ του Βάντερσον δεν ανησυχεί τον Σιδεράκη

50′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιτς

55′ Σωτήρια σε κόρνερ ο Λεάντρο προ του Βασιλόγιαννη

56΄ Μετά απο απόκρουση του Σιδεράκη σε κόρνερ του Βάντερσον σουτ του Σπυρόπουλου απο το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ δίπλα απο το δεξί δοκάρι των Τρικάλων. Η καλύτερη στιγμή της Λαμίας

69′ Σουτ Ντουρμισάι απο καλή θέση, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη

(*) Άναψαν οι προβολείς στο γήπεδο της Λαμίας, καθώς απο ηλιοφάνεια πριν απο λίγη ώρα ξαφνικά σκοτείνιασε!!!

76′ Κίτρινη κάρτα στον Αυγενικού

83′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Μπλάζιτς. Με δέκα παίκτες η Λαμία για το υπόλοιπο του αγώνα

85′ 1-0, γκολ για την Λαμία. Μετά απο σέντρα του Αυγενικού ο Αναστασιάδης πιο ψηλά απ’ όλους με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη

87′ Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (55′ Αυγενικού), Βασιλόγιαννης(90′ Μπουλούλης), Ντουρμισάι, Βάντερσον (89′ Κοτσώνης).
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Γκόλιας, Λαμπάκης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πίντο Λεάντρο, Μουμίν, Σερτζίνιο (57′ Μπαϊκαρά), Δουκάκης (81′ Στογιάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Στεφάνοβιτς (66′ Κουσκουνάς)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαννουλάκης (Χανίων), Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) – Τακόπουλος (Καρδίτσας), 4ος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).