Super γκολ από τον Φορτούνη

Με εκπληκτική εφαρμογή των αντεπιθέσεων στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός «σκόρπισε» στην έδρα της τη Φέγενορντ 3-1.

fortoynhs

Οι Χάρα (6′), Πάρντο (24′) και Φορτούνης (45+1′) τα γκολ του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκοι» τρέλαναν τους Ολλανδούς μέσα στο «Ρότερνταμ» με την εμφάνισή του, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Φέγενορντ να εκνευριστούν και να καταφύγουν στο σκληρό παιχνίδι, ενώ δεν έλειψε και η ένταση.

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μάρκο Σίλβα, ο οποίος έβαλε τους Τζίμι Ντουρμάζ, Κώστα Φορτούνη και Φελίπε Πάρντο πίσω από τον προωθημένο Φράνκο Χάρα.

Πίεση ψηλά, εξαιρετική κυκλοφορία, κίνηση με ή χωρίς την μπάλα και αποτελεσματικότητα επέδειξαν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φορτούνης: Αρχικά στο 6ο λεπτό έκανε μία υπέροχη ασίστ για τον Ντουρμάζ, με τον Χάρα τελικά να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ, στο 24ο βρήκε πολύ έξυπνα τον Πάρντο κι εκείνος διπλασίασε το προβάδισμα με πλασέ, ενώ στις καθυστερήσεις σημείωσε ένα τρομερό γκολ.