Τσιτσιπάς: Ανετα στον 3ο γύρο του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5) ήταν κυριαρχικός κόντρα στον Ισπανό Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα (Νο57), τον «καθάρισε» με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-2) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Roland Garros.Εκεί ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει είτε τον Σβάρτσμαν (Νο95), είτε τον Μπόρχες (Νο80).

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα με break στο 3ο game, γλίτωσε στη συνέχεια από break point και προηγήθηκε 3-1, κράτησε πιο εύκολα το σερβίς του μέχρι και το 5-3, όταν με νέο break «καθάρισε» εύκολα το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε πάλι πρώτος break και προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Καρμπάγες Μπαένα αυτή τη φορά απάντησε άμεσα και στη συνέχεια ισοφάρισε. Το σετ οδηγήθηκε στο tie break κι εκεί ο 24χρονος πρωταθλητής μας ήταν πιο ψύχραιμος (7-4) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός στο τρίτο σετ, προηγήθηκε 4-0 με δύο σερί breaks και έφτασε με άνεση στο 6-2, ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση.