Αποκλεισμός Τσιτσιπά από Μάρεϊ- Εκτός κι η Σάκαρη

Ενας Αντι Μάρεϊ βγαλμένος από τα παλιά, νίκησε 2-0 σετ (7-6, 6-3) τον Στέφανο Τσιτσιπά και εξασφάλισε την παρουσία του στους «4» του τουρνουά της σειράς Masters 250 στην Στουτγκάρδη. Ο κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων λύγισε στις λεπτομέρειες τον Ελληνα πρωταθλητή και για πρώτη φορά έπειτα από σχεδόν 6 χρόνια πέτυχε νίκη σε βάρος ενός παίκτη του top5 της παγκόσμιας κατάταξης. Επειτα από έναν αγώνα που είχε διάρκεια 1 ώρα και 40 λεπτά, ο Βρετανός προκρίθηκε και περιμένει τον αντίπαλό του από τον αγώνα του Νικ Κύργιου με τον Μάρτον Φούκσοβιτς.

Στους προημιτελικούς σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά του Νότιγχαμ.

Η Ελληνίδα τενίστρια, η οποία ήταν επικεφαλής στο κυρίως ταμπλό, ηττήθηκε από τη Βραζιλιάνα Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια (Νο 48 στον κόσμο) με 6-4, 4-6, 6-3, μετά από αγώνα που κράτησε δύο ώρες και 36 λεπτά, και τέθηκε εκτός συνέχειας.