Συνεχίζει το σερί του ο Αίολος

Μια ακόμα νίκη πετυχε ο Αίολος και κράτησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Μπάσκετ κερδίζοντας το ABC  με 71-66 μέσα στο Δημοτικό Κλειστό της πόλης. Το τρικαλινό συγκρότημα έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Πανάρα έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά φτάνοντας στο 25-9 με τη λήξη της πρωτης περιόδου. Ανάλογα περάσματα και γενικά καλή εικόνα έβγαλαν οι κυανέρυθροι και στο β δεκάλεπτο κι έκλεισαν το ημίχρονο με δέκα πόντους διαφορά 38-48.  Στη συνέχεια πάντως ανέκαμψαν και οι φιλοξενούμενοι και το ματς πήγε πιο σφιχτά προς το τέλος,  χωρίς πάντως να χάσει το προβάδισμα η τρικαλινή ομάδα που επικράτησε με 71-66 κάνοντας την έβδομη νίκη σε ισάριθμα ματς.

Δεκάλεπτα: 25-9, 38-28, 56-48, 71-66
Αίολος (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 8, Πανάρας 22(4), Αργύρης 10(2), Σπηλιόπουλος 15(1), Χατζής, Σούλκο, Τσιούλκας 3, Κατσαδούρος, Κολότσιος 11(3), Τσότσος 2, Γοργότσης.

ABC  Ιωάννινα (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζαμπέτης 15(3), Ματσάγγας 2, Δουρούκης, Τσιτσώνης, Βάσης 8(1), Καραμπίνης 7(1), Πατραμάνης, Σωτηράκης 14, Τσιρώνης, Μπάλλας 20.