Βαριά ήττα για τον μπασκετικό ΑΟΤ

Από τον Αμπελώνα με 58-74

Οδυνηρή ήττα με υπέστη πριν από λίγο στο Δημοτικό Κλειστό ο μπασκετικός ΑΟ Τρίκαλα από τον Αμπελώνα με  58-74 που τον γκρέμισε από την κορυφή της βαθμολογίας με την ομάδα της Λάρισας να συνεχίζει αήττητη.

Το άσχημο δεν είναι η ήττα αλλά πως ο ΑΟΤ έδειξε αδυναμία να παρακολουθήσει το παιχνίδι των Λαρισαίων που δικαιολόγησαν τον τίτλο ενός εκ των φαβορί για την άνοδο σε αντίθεση με τους «κυανέρυθρους» που πλήρωσαν την αδυναμία τους ειδικά κάτω από τα καλάθια.

Eξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Λεπενιώτης που σημείωσε 34 πόντους με 5 τρίποντα αλλά ήταν εξαιρετικά μόνος στο σκοράρισμα καθώς ουδείς άλλος ξεπέρασε τους δέκα πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αμπελώνας που μπήκε πιο δυνατά προηγήθηκε με 11-19.

Τα Τρίκαλα μπήκαν γερά στο δεύτερο δεκάλεπτο  και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Όντως όχι μόνο έφτασαν, αλλά προσπέρασαν τον Αμπελώνα με 25-22. Στο σημείο εκείνο όμως  οι Λαρισαίοι έδειξαν ψυχραιμία, και με καλές επιλογές πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 27-36.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό. Ο Αμπελώνας επέβαλλε πλήρως  τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 34-56.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να κάνουν ένα ηρωϊκό come back στο 4ο δεκάλεπτο,  μείωσαν και με την βοήθεια των φιλάθλων τους σε 47-60 αλλά ο Αμπελώνας αντιστάθηκε, πήρε και ένα αντιαθλητικό για το οποίο γκρινιάζουν τα Τρίκαλα,  και τελικά επικράτησε με 58-74

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 27-36, 34-56, 58-74

ΑΟΤ (Τσίμας) : Λεπενιώτης 34 (5),Γκαντιάς 7(1),Πατιτάκης 2,Τόλλιος,Απέργης 4,Ούτος 3(1),Αναστασίου,Μπέφας 2,Διαλεσιώτης 2,Φούντας 4,Μερίτσης