Πήρε και το ντέρμπι της Ευρωλίγκα ο ΟΣΦΠ

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το «αιώνιο» ντέρμπι στην πρεμιέρα της Euroleague, καθώς οι Πειραιώτες με πιο «καθαρό» μυαλό στην παράταση, επιβλήθηκαν 88-78 των «πράσινων» και ξεκίνησαν το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Καθοριστικοί για το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Τόμας Ουόκαπ και Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος, με τον πρώτο να μετράει 17 πόντους, έχοντας ακόμα 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, αλλά πέτυχε κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Από την άλλη, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, βρέθηκε να έχει προβάδισμα ακόμα και 10 πόντων στο τέλος της δεύτερης περιόδου, αλλά στα κρίσιμα σημεία, οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τα εκμεταλλευτούν και να πάρουν τη νίκη.