Δεύτερη νίκη σε ντέρμπι η Trikala Βasket

Κέρδισε τον Βίκο στο Δημοτικό Κλειστό με 64-52

Τη δεύτερη εξίσου σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα  Β’  εθνικής πέτυχε η Trikala Basket  υποτάσσοντας τον Βίκο στο Δημοτικό Κλειστό με 64-52. Οι παίκτες του Φόρου

προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους αλλά και νταμπλ σκορ (26-13) μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου. Ωστόσο οι  φιλοξενούμενοι απάντησαν  με ένα επί μέρους σκορ 8-18 στην 2η περίοδο και συμμάζεψαν τη διαφορά στο 34-31.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πετυχαν 21 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ,  πήραν πάλι αέρα 13 πόντων μπαίνοντας με αυτοπεποίθηση στην 4η και τελευταία περίοδο και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη. Την επόμενη αγωνιστική η τρικαλινή ομάδα θα εκτίσει το ρεπό του Α’ Γύρου.

Τα δεκάλεπτα:   26-13,34-31, 55-42,64-52

Τρίκαλα Basket: Βαβάτσικος 8, Τσιαβές 13(3), Αναγνωστόπουλος 14, Νέσης 17(3), Μπουργανός 6(2), Ουάμπα, Κολότσιος 3(1), Αργυρούλης, Τζόκας 3(1), Πρεμέτης.
Βίκος Ιωαννίνων: Μαυρογιάννης 3(1), Τσιλούλης 8, Τάταρης 6, Ντόβας 3(1), Αναγνωστάκης 7, Πάτρας 17, Μόρας, Βακουφτσής 8(1).