Η ΑΕΚ πέρασε με διπλό από τη Λιβαδειά

Με δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία Ένωση επικράτησε 2-0 στη Λιβαδειά, μέσα σε 20λεπτά στο δεύτερο μέρος. Η Ένωση στο -6 από την κορυφή και στο κυνήγι του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού, πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Πιο δυναμικά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε ψηλά, έβαλε ταχύτητα, που έλειπε στο πρώτο 45λεπτο, και κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα στο 50′. Με κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία από σέντρα του Ελίασον, σε αντεπίθεση μετά από κλέψιμο της μπάλας στον άξονα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Το γκολ έλυσε τα πόδια των παικτών της Ένωσης και δεν άργησε να έρθει το 0-2. Ο Γκατσίνοβιτς στο 66′ ανατράπηκε εντός περιοχής, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Λιβάι Γκαρσία από την άσπρη βούλα πέτυχε το δεύτερο του τέρμα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (81΄ Σκβάρκα), Μουτίνιο, Λούα Λούα (85΄ Γιαννιώτας), Τόρο (63΄ Πέτρε)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Ελίασον (79΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (72΄ Γιόνσον), Γκαρσία (90+2΄ Γαλανόπουλος), Αραούχο