Με φωνές για τη διαιτησία η ήττα του Μπασκετικού ΑΟΤ

Η ομάδα των Τρικάλων παρά το γεγονός ότι πήγε “λαβωμένη” στα Γιάννενα  για το ντέρμπι με τον Εσπερο, έπαιξε παθιασμένα για τη νίκη, αλλά υποχρεώθηκε σε ήττα στην παράταση (81-77)  με κάποιες “τραβηγμένες’ αποφάσεις των διαιτητών. Στην κανονική διάκρεια του αγώνα το σκορ σταμάτησε στο 70-70 ωστόσο ο  ΑΟΤ προηγούνταν  σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο και ήταν κοντά στη νίκη. Οι υποδείξεις των διαιτητών κράτησαν τον Εσπερο στο ματς και στην παράταση  και εκεί ο ΑΟΤ δεν είχε πολλές λύσεις καθώς όλοι σχεδόν οι παίκτες ήταν φορτωμένοι με φάουλ Με 6 σερί πόντους του ο Ιωακειμίδη ο  Σπάρτακος βρέθηκε στο 76-70 και ουσιαστικά πήρε το προβάδισμα κι έφτασε στην νίκη

Δεκάλεπτα 18-13, 33-33, 52-56, 70-70,81-77 παράταση

Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 2, Κολότσιος 2, Αναγνωστάκης 12(1), Λαμπρόπουλος 11, Ιωακειμίδης 21(2), Αγγελόπουλος 14(2), Θώδης 2, Σταυρόπουλος 16(1), Δήμος 1

ΑΟ Τρίκαλα (Ηλίας Παπαδημητρίου) Λεπενιωτης 32 (4), Γκαντιάς 6,Τσιτσάνης 2, Αργύρης 11 (1), Απέργης 3(1), Αγαπίου 5 (1), Μπέφας ,Κωτούλας 10 (1), Τζιάννης 8 (1), Μερίτσης,Φέτσης,Γοργότσης

Διαιτητές ήταν οι : Τζιοπάνος Γ.(Θεσσαλονίκης)-Μπιστιντζάνος(Κυκλάδες)