Απόλυτο ο ΟΣΦΠ , νίκες για Άρη, Περιστέρι

Στο κλειστό της Νεάπολης το Περιστέρι επικράτησε με σκορ 63-78 δείχνοντας ανωτερότητα από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου «καθάρισαν» επί της ουσίας το παιχνίδι με μεγάλα καλάθια και έφτασαν εύκολα στην τρίτη φετινή τους νίκη σε έξι αγώνες χάρη στο νέο ξέσπασμα του ΜακΚρί που δεν είχε όρεξη για θρίλερ στην Νεάπολη. Κορυφαίος για το Περιστέρι ήταν ακόμα μια φορά ο ΜακΚρί με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Χάντσον έκανε τα πάντα για τη νίκη της Λάρισας αλλά δεν στάθηκε αρκετός. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 20 πόντους και τις 3 ασίστ. Πλέον η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έχει ρεκόρ 3-3 στο ελληνικό πρωτάθλημα με τους γηπεδούχους να «βυθίζονται» ακόμα περισσότερο, πέφτοντας στο 1-5.

Τη νίκη με 83-78 στην παράταση (73-73 κ.α.) πήρε ο Άρης κόντρα στον Ηρακλή εντός έδρας, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία της αναμέτρησης. Αν κοιτάξει κανείς την στατιστική θα δει ότι ο Άρης εκτέλεσε 31 βολές έναντι 16 των φιλοξενούμενων. Μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα υπήρξε έντονη δυσφορία στις τάξεις της ΚΑΕ Ηρακλής για τα σφυρίγματα των διαιτητών και για τα «διαφορετικά κριτήρια», με τα οποία σφύριξαν στο παιχνίδι με τον Άρη.  Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Κέλι, ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του με 29 πόντους (σ.σ. οι 17 επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο) και 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο. Ξεχώρισε, επίσης, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αρη, ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ (15π., 3 ασίστ). Προσπάθησε περισσότερο για τον Ηρακλή ο Τόνι Ντάγκλας (19π., 9 ριμπ., 6 ασ., 3κλ.).

Την έκτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 86-68 του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ. Από την πλευρά της η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλήρωσε κάποια νεκρά διαστήματα που είχε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για τις αναμετρήσεις με Αναντολού Εφές (εκτός έδρας) και Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ για την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, ενώ την επόμενη Δευτέρα θα υποδεχθεί για την Basket League τον Παναθηναϊκό  Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΜακΚίσικ και Λούντζης οι οποίοι πέτυχαν από 12 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και 5 ασίστ. Ο Τζόουνς με 17 ξεχώρισε από τον ΠΑΟΚ, ενώ 14 πρόσθεσε στην συγκομιδή ο Κάρτερ.