Μουντιάλ : Τα αποτελέσματα των ομίλων της Ευρώπης

H Ισπανία επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 4-0 της Γεωργίας εντός έδρας για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Το ματς καθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 3-0 και ένα γκολ ακυρωμένο από το VAR. Συγκεκριμένα ο Γκάγια έβαλε μπροστά την Ισπανία στο 14ο λεπτό, ενώ ο Σολέρ έκανε το 2-0 στο 25΄. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκάγια σκόραρε ξανά, αλλά το VAR είχε αντίθετη άποψη, με τον Φεράν Τόρρες να κάνει το 3-0 τελικά στο 41΄. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τον Σαράμπια να γράφει το τελικό 4-0 στο 63ο λεπτό.

Η Γερμανία έκανε… φύλλο και φτερό την Αρμενία στο (υποτιθέμενο) ντέρμπι του 10ου ομίλου, συντρίβοντάς την με 6-0 στη Στουτγάρδη. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 6ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι, για να σημειώσει ο ίδιος και το 2-0 με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μάρκο Ρόις να κάνει το 3-0, ενώ στο 45ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερ έκανε το 4-0. Στο δεύτερο μέρος η «νασιοναλμανσάφτ» έριξε ρυθμό και σκόραρε με τους Χόφμαν στο 52′ και τον Αντεγιέμι στο 90’+1′ διαμόρφωσαν το τελικό 6-0. Το Βέλγιο είχε ένα εύκολο Σαββατόβραδο απέναντι στην Τσεχία, την οποία νίκησε 3-0 και πλέον είναι μια ανάσα από την πρόκριση. Αυτό το ματς ωστόσο έβαλε «φωτιά» στον Ολυμπιακό που είδε τον Τόμας Βάτσλικ να αποχωρεί τραυματίας καθώς τον πάτησε ο Λουκάκου. Ο σέντερ φορ της Τσέλσι έφτασε τις 100 συμμετοχές με το Βέλγιο και σκόραρε το 50ο γκολ του στα τελευταία 50 παιχνίδια. H Ιταλία πήρε τη δεύτερη σερί ισοπαλία της, αυτή τη φορά (0-0) κόντρα στην Ελβετία εκτός έδρας. Για τους γηπεδούχους ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε ως το 63ο λεπτό ο Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ

2ος Όμιλος
Ισπανία-Γεωργία 4-0 (14′ Γκάγια, 25′ Σολέρ, 41′ Τόρες, 63′ Σαράμπια)
Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ 1-1 (90+2′ Μουρίτσι – 45+1′ Δουβίκας)
Ρεπό: Σουηδία

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Λιθουανία 1-0 (82′ Τσότσεφ)
Ελβετία-Ιταλία 0-0
Ρεπό: Β. Ιρλανδία

5ος Όμιλος
Λευκορωσία-Ουαλία 2-3 (29′ πέν. Λισάκοβιτς, 30′ Σέντκο – 5′ πέν., 69′ πέν., 90+3′ Μπέιλ)
Βέλγιο-Τσεχία 3-0 (8′ Λουκάκου, 41′ Εντέν Αζάρ, 65′ Σαλεμάεκερς)
Ρεπό: Εσθονία

9ος Όμιλος
Αλβανία-Ουγγαρία 1-0 (87′ Μπρόχα)
Αγγλία-Ανδόρα 4-0 (18′, 78′ Λίνγκααρντ, 72′ πεν. Κέιν, 85′ Σάκα)
Σαν Μαρίνο-Πολωνία 1-7 (48′ Νάνι – 5′, 21′ Λεβαντόφσκι, 16′ Σφιντέρσκι, 44′ Λινέτι, 67′, 90+2′, 90+4′ Μπούκσα)

10ος Όμιλος
Ισλανδία-Σκόπια 2-2 (78′ Μπιάρνασον, 84′ Άντρι Γκουντγιόνσεν – 12′ Βελκόφσκι, 54′ Αλιόσκι)
Ρουμανία-Λιχτενστάιν 2-0 (11′ Τόσκα, 18′ Μανέα)
Γερμανία-Αρμενία 6-0 (6′, 15′ Γκνάμπρι, 35′ Ρόις, 45′ Βέρνερ, 52′ Χόφμαν, 90+1′ Αντεγέμι)