Νίκη ΑΕΚ σε απίστευτο ματς -Η βαθμολογία

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι και μετά από τη γνωστή χθεσινή αναβολή,  η ΑΕΚ κέρδισε  με 4-2 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, Την υπογραφή του στο πρώτο μέρος του αγώνα  έβαλε ο Νέλσον Ολιβέιρα,πετυχαίνοντας  δύο γκολ. Με το ματς στο 2-3 υπέρ της ΑΕΚ, ο Μουκαντζό είδε τον Αθανασιάδη να αποκρούει το πέναλτι στο 96′ και στην αντεπίθεση ο Σιμάνσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την Ένωση, η οποία έπιασε μαζί με τον ΠΑΟΚ τον Άρη στη 2η θέση! Η Ένωση στο πρώτο μέρος ήταν αποτελεσματική μπροστά και συγκεντρωμένη στην ανασταλτική της λειτουργία, με τον Ολιβέιρα να σκοράρει δύο φορές (14′, 43′). Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε τα ολέθρια λάθη της άμυνας της ΑΕΚ και έφτασε στην ισοφάριση με Νικολιά (70′) και Ακούνια (80′)! Ο Αλμπάνης με τη συμπλήρωση των 90′ βρήκε το τρίτο γκολ, σώζοντας την Ένωση για  να ακολουθήσει στις καθυστερήσεις αυτό το συγκλονιστικό φινάλε με μοιραίο τον Μουκαντζό και σωτήρα τον Αθανασιάδη. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μουκαντζό ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Αθανασιάδης το έπιασε και στην αντεπίθεση ο Σιμάνσκι σκόραρε για το 2-4!