O Προμηθέας σόκαρε τον ΠΑΟ μέσα στο ΟΑΚΑ

Σε έναν αγώνα θρίλερ μέχρι το τέλος ο Προμηθέας πήρε τεράστια νίκη στο ΟΑΚΑ με 80-78. Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός που προηγήθηκε με 78-71, 70 δεύτερα πριν το τέλος και με συνεχόμενα λάθη έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του. Κορυφαίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 26 πόντους, μοιραίος ο Λευτέρης Μποχωρίδης.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαπέτρου συνέχιζε να είναι ασταμάτητος. Σε λιγότερο από 5 λεπτά παιχνιδιού πέτυχε άλλους 9 πόντους, έφτασε στους 23 και με πολύτιμες βοήθειες από τον Μπεν Μπέντιλ, οι “πράσινοι” πήραν προβάδισμα με 9 πόντους, 70-61, φέρνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στα μέτρα τους. Την ίδια ώρα ο Αθηναίου συνέχιζε τη δική του παράσταση και με ένα ακόμα τρίποντο έφτανε τους 18 πόντους (14 στο δεύτερο μέρος) και κράταγε “ζωντανό” τον Προμηθέα , 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι διαιτητές ήταν σε πάρα πολύ κακό βράδυ, ήταν όλη την ώρα στο instant replay και αυτό ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε. Και μάλιστα 3 λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Γκραντ πέρασε μπροστά με 70-71, αλλά ο Μήτογλου απάντησε άμεσα δίνοντας και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ο Παπαπέτρου ήταν μια ομάδα μόνος του και με τον 26ο πόντο του “έγραψε” το 75-71. Ο Μήτογλου με το 15ο ριμπάουντ του και γκολ-φάουλ έκανε το 78-71, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Γκραντ, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, έφερε το ματς και πάλι στους 4 πόντους. Ο Προμηθέας έφτασε ακόμα πιο κοντά, αφού με προσωπική ενέργεια έκανε το 78-76, 28 δεύτερα για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Προμηθέας με δύο συνεχόμενα κλεψίματα και ένα ακόμα λάθος του Μποχωρίδη στην τελευταία επίθεση έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ με 78-80.