Περίπατος Απόλωνα Πάτρας επί Καβάλας

Με  ωραίο μπάσκετ ο Απόλλων Πατρών επιβλήθηκε (84-64) της Καβάλας και έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας.

Στη φωτό ο Πάτρας προσπαθεί να κόψει τον ασυγκράτητο Αγγέλου που είχε 6 στα έξι τρίποντα στο ματς.

Μετά τη νίκη επί του Τρίτωνα οι Πατρινοί πήραν άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε για κορυφαίο παίκτη τον Γιώργο Αγγέλου (22 πόντους με 6/6 τρίποντα και 5 ασίστ), ενώ τον ακολούθησαν οι Αντωνάκης (19πόντοι, 10ριμπάουντ) και Μολφέτας (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την Καβάλα οι 15 πόντοι του  Μάρουσιτς δεν έφταναν για να αποτρέψουν την ήττα, ενώ ο Τρικαλινός Βασίλης  Πάτρας,  προερχόμενος από τραυματισμό,  έπαιξε για ένα δεκάλεπτο συνολικά σημειώνοντας 3 πόντους.

Οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά 12 πόντων στο τέλος του πρώτου μέρους με τρίποντο του Γιώργου Αγγέλου (50-38). Στην συνέχεια οι Πατρινοί ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους παίρνοντας μια διαφορά 23 πόντων (65-42, 24′) που την διατήρησαν μέχρι το τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 27-22, 50-38, 72-54, 84-64

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 8, Νιφόρας 1, Αγγέλου 22 (4/4 βολές, 6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Πουλιανίτης 4 (5 λάθη), Διαμαντάκος 13 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαζίνας 1 (7 ριμπάουντ), Κογιώνης, Κανελάκης, Αντωνάκης 19 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 4 (5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ζαραϊδώνης 5, Καρκατσέλης, Σαββίδης 4, Μάρουσιτς 15 (2), Πάτρας 3, Καρακεχαγιάς 13 (2), Κασιούμης 4 (6 ριμπάουντ), Βακουφτσής 2, Μπανάσας 1, Χείλαρης 13 (6/16 σουτ, 4 λάθη), Πρασίνης.

16. Αμύντας 2 (0-2) -39

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει δύο αγώνες λιγότερους. Ο Απόλλωνας Πάτρας, ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, ο Κόροιβος, το Ψυχικό και ο Αμύντας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.