Με το δεξί ο Αίολος

Κέρδισε τον αξιόμαχο ΣΚ Ιωαννίνων με 74-68

Με το δεξί μπήκε ο Αίολος στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής επικρατώντας μετά από ένα ωραίο παιχνίδι του ΣΚ Ιωαννίνων με 74-68.

Οι φιλοξενούμενοι με λύσεις απο το τρίποντο είχαν σταθερό προβάδισμα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα αλλά ο Αίολος μένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο όπου έσφιξε την άμυνα του και βρήκε λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 62–49 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αίολος υπέστη ολικό μπλακ άουτ στο ξεκίνημα και οι Γιαννιώτες με ένα σερί 9-0 ξαναμπήκαν στο παιχνίδι (64-60). Και πάλι η άμυνα έδωσε την λύση στον Αίολο σε συνάρτηση με ένα τρίποντο του Μπουργανού που τον έβαλε και πάλι σε πλεονεκτική θέση.

Κορυφαίος της Τρικαλινής ομάδας  ο Μπουργανός, εξαιρετικοί και οι Μαυρογιάννης, Θέος ενώ ο Δέσπος στην επανεμφάνιση του στα Τρίκαλα κυριάρχησε κάτω απο την ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-37, 62-49, 74-68

Αίολος: Μπουργανός 22 (3), Ζωϊτσάκος 2, Μαυρογιάννης 15 (3), Χατζής, Σούλκο 2, Κολότσιος 5 (1), Θέος 15 (2), Δέσπος 8, Τεπετίδης 4 (1)

ΣΚ Ιωαννίνων:  Βάσι 8 (2), Ζαφειρούδης 5 (1), Χρυσής 16 (2), Γεωργάκης 10 (1), Σφουγγάρης, Ξιούρας 11 (3), Σταμπίρης 4, Μπαλλάς 12 (1)