Ίντερ και Μάντσεστερ στα ημιτελικά

Του Europa League

Tο πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λγικ έκλεισε η Ίντερ! Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε χρειάστηκε έξι λεπτά ώστε να κάμψει την αντίσταση της Λεβερκούζεν (2-1) και να κλείσει μια θέση στην τετράδα της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπαρέλα στο 15΄, για να έρθει έξι λεπτά μετά ο Λουκάκου να δώσει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού οι «ασπιρίνες» μείωσαν σε 2-1 με τον Χάβερτς.

Στα επόμενα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι και οι νερατζούρι πήραν τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Κοπεγχάγης και να τσεκάρει το εισιτήριο για την τετράδα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στην παράταση από το σημείο του πέναλτι ο Μπρούνο Φερνάντες.

Τα άλλα ζευγάρια είναι Σαχτάρ-Βασιλεία και Γουλβς-Σεβίλλη.