Μεγάλο διπλό Αιόλου στη Νέα Ιωνία

Στη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής πέτυχε ο Αίολος φεύγοντας με διπλό από τη Νέα Ιωνία με το 75-82 επί της Νίκης

Το ματς πήρε διαστάσεις ως προς τη διαφορά από τα επιτυχημένα τρίποντα των παικτών του Αίολου που σημείωσαν δέκα στο α ημίχρονο εκτοξεύοντας το άνοιγμα πάνω από τους 15 πόντους. Στην τριτη περίοδο με 16-2 επιμέρους σκορ η Νίκη  πλησίασε στους δύο, αλλά   ο Αίολος εβγαλε το δικό του σερί ( 2-10) και ποηγήθηκε με 10 φτάνοντας στο 54-64 . Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και  μείωσαν σημαντικά,  πέρασαν  μπροστά με σκορ 69-68 με τρίποντο του Σαριμπαλίδη!  Απο κει και μετά το ματς ακοροβατούσε σε τεντωμένο σχοινί, όμως δυο τρίποντα του Αργύρη αποδείχθηκαν καθοριστικά,  έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά του Αίολου που έφτασε στο 75-82 χωρίς τον Τσότσο που είχε αποβληθεί.

Διαιτητές: Ξέρας, Μαράμης
Τα δεκάλεπτα: 17-28, 19-22, 18-14, 21-18

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος – Καραγιώργος): Βερτζάγιας 2, Καραγέωργος, Σιμάκης 5, Κουτίνας 24(1), Τσώλης 4π (13ρ), Τάσσος 22 (12ρ), Σταυροθεόδωρος 6, Σαριμπαλίδης 12(3), Καρπέτης

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 15(3), Πανάρας 14(3), Πρεμέτης, Αργύρης 17(3), Χατζής 1, Σούλκο, Τσιούλκας, Κολότσιος 8(2), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 16(3), Κατσαδούρος 8(2), Τσότσος 3