Κάζο της ΑΕΚ από Ήφαιστο – Αποτελέσματα Basket league

H ΑΕΚμπορεί να είχε προβάδισμα έντεκα πόντων όμως ηττήθηκε τελικά με 72-68 από τον Ήφαιστο Λήμνου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικανό γκαρντ.

Ο Βλαντ Μολντοβεάνου «μίλησε» σε κρίσιμο σημείο και ο Ήφαιστος ανέτρεψε την κατάσταση (65-64, 1’30” για το τέλος). Ο Ματσιούλις πήρε επιθετικό ριμπάουντ και από τη γραμμή των βολών ισοφάρισε (65-65, 39′). Ο Λιτλ με δύσκολη προσπάθεια έβαλε τον Ήφαιστο μπροστά, αλλά ο Λάνγκφορντ με ένα μεγάλο σουτ ανέτρεψε το σκηνικό ξανά (67-68, 28,2” για το τέλος).

Η απάντηση όμως ήρθε από τον Λιτλ, που με μεγάλο τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (70-68, 11,5” για το τέλος). Ο Λάνγκφορντ αστόχησε και ο Ήφαιστος πανηγύρισε μια ιστορική νίκη με 72-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 14 (13 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Μολντοβεάνου 15 (4/5 τρίποντα), Γκίλμπερτ, Μούρτος 5, Χαριτόπουλος 8, Τσαϊρέλης 4, Πελεκάνος 2, Λιτλ 11 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 9 (1), Τολιόπουλος 6, Κακλαμανάκης 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βλές), Λάνγκφορντ 14 (0/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/13 βολές), Σαντ Ρος 12 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης, Ρέι 8 (1/5 τρίποντα), Σλότερ 2.

Το Περιστέρι πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου (95-69), πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική του νίκη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  26-19, 42-36, 69-58, 95-69

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέι 3 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπλέικ 6, Μόρισον 3, Σαλούστρος 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 13, Χάτσερ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 8 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σμιθ 16 (4/4 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 10 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λίβανος): Πάσαλιτς 15 (3/4 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 6, Λι 8, ΜακΓκίλ 11 (2), Μάρτιν 5, Βεργίνης 10 (2/4), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 1, Μαραγκίδης, Λιούις 13 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρις.

Κολοσσός – Λαύριο 73-74

Μια τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει ακόμα μια χρονιά στη Basket League, κατάφερε να εξασφαλίσει το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έμεινε… μέσα στο ματς μέχρι το φινάλε και με μια… τρίποντη «βόμβα» του Γκλιν Ουότσον στα εννιά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο με το τελικό 74-73!

Με τους Οκερεαφόρ, Χάνλαν και Σούλερ να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση ο Ηρακλής παρά το πρώτο του κακό δεκάλεπτο, πήρε εντέλει μια εύκολη νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο με 74-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής με τον Άλεξ Ντέβις να έχει… κέφια σε άμυνα και επίθεση, αύξησε κι άλλο τη διαφορά (64-46). Το Ρέθυμνο πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα 0-6 σερί μείωσε στους 12 στα μισά του δεκαλέπτου. Πέντε πόντοι του Σμιθ, τρία λεπτά πριν το τέλος έμοιαζαν να επισφραγίζουν τη νίκη του Ηρακλή, διαμορφώνοντας ένα ασφαλές 70-52. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Ηρακλή να παίρνει τη νίκη με 74-56 και να κάνει το δύο στα δύο στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56