Έκαναν το 2-0 οι Μπακς

Νίκησαν εύκολα αυτή τη φορά τους Ράπτορς

Τo πάθημα του πρώτου αγώνα, όταν χρειάστηκε ένα σερί 10-0 στα τελευταία 3,5 λεπτά για να “κλέψει” ουσιαστικά τη νίκη, έγινε μάθημα στο Μιλγουόκι. Οι Μπακς ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο παιχνίδι, σάρωσαν τους Ράπτορς 125-103 και έκαναν δια περιπάτου το 2-0 στους ανατολικούς Τελικούς, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στη σειρά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 30 πόντους και έδειξε τον δρόμο από νωρίς στους συμπαίκτες του, αλλά οι παίκτες που έκαναν την διαφορά ήρθαν από τον πάγκο. Ο λόγος για τους Ερσάν Ιλιασόβα (17 πόντοι), Μάλκολμ Μπρόγκντον (14 πόντοι) και Τζορτζ Χιλ (13 πόντοι), οι οποίοι έδωσαν στους Μπακς την ώθηση να ξεφύγουν ακόμα και με 28 πόντους διαφορά, σε ένα βράδυ στο οποίο δεν είδαν ούτε στιγμή την πλάτη των Ράπτορς.

Ο Κοουάι Λέοναρντ (31 πόντοι) αποτέλεσε πάλι την όαση του Τορόντο, το οποίο δεν προηγήθηκε ούτε μια φορά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 28 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο. Ο Νόρμαν Πάουελ (14 πόντοι) ήταν η μόνη ευχάριστη έκπληξη από πλευράς Ράπτορς, οι οποίοι δεν είχαν σε καλό βράδυ κανέναν εκ των Λάουρι, Γκασόλ, Σιάκαμ. Και οι τρεις μαζί είχαν 25 πόντους με 9/31 σουτ.

Ο MVP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ένα μάλλον ήσυχο πρώτο ημίχρονο, ξέσπασε όμως στο δεύτερο. Ο “Greek Freak” τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 10/20 σουτ, 9/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας γιατί είναι υποψήφιος για δύο βραβεία της κανονικής περιόδου φέτος.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η επιθετική λειτουργία των Μπακς ήταν τόσο καλή στο Game 2, που μοίρασαν 27 ασίστ και έκαναν μόνο 7 λάθη. Παράλληλα, έβαλαν 19 πόντους από τα 14 λάθη των αντιπάλων τους, ενώ έβαλαν και 28 πόντους στον αιφνιδιασμό. Χώρια η κυριαρχία τους (πάλι) στον τομέα των ριμπάουντ. Στον πρώτο αγώνα μάζεψαν 14 ριμπάουντ παραπάνω και στον δεύτερο 13.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στον πρώτο ανατολικό τελικό οι Μπακς έβλεπαν την πλάτη σχεδόν στα 3/4. Στον δεύτερο δεν τους άφησαν να πάρουν ανάσα. Τα “ελάφια” μπήκαν φουριόζα στο παρκέ του Fiserv Forum, σημείωσαν τους πρώτους εννέα πόντους στο ματς, ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων από το 11′ (33-15) και όχι μόνο δεν επέτρεψαν στους Ράπτορς να προηγηθούν, αλλά δεν ένιωσαν καν την ανάσα τους. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους στο 21′ (57-36) και την έφτασε μέχρι το +28 στις αρχές της τρίτης περιόδου (67-39).

Ακόμα και η φυσιολογική αμυντική χαλάρωση που επήλθε στο τρίτο δωδεκάλεπτο (οι Ράπτορς έβαλαν 39 πόντους σε αυτήν) δεν επηρέασε το Μιλγουόκι. Το Τορόντο κατόρθωσε να ρίξει την διαφορά μέχρι τους 13 πόντους σε δυο τρεις περιπτώσεις στην τρίτη περίοδο, ποτέ όμως περισσότερο. Οι Μπακς έφτασαν έτσι εύκολα στη νίκη και έγιναν παράλληλα η 16η ομάδα στην ιστορία των playoffs που έφτασε τις 10 νίκες σε 11 αγώνες στην postseason. Παράλληλα, απέχουν πια άλλες δύο νίκες από την επιστροφή τους στους Τελικούς του ΝΒΑ έπειτα από 45 ολόκληρα χρόνια.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Fiserv Forum ήταν κατάμεστο από 17.341 θεατές, όπως συνέβη και σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια των Μπακς στα playoffs.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λιούις, Κάλαχαν, Μοτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-21, 64-39, 95-78, 125-103.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Μίροτιτς 15 (2), Αντετοκούνμπο 30 (17 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 12, Λόπεζ 6, Μπλέντσο 8 (7 ασίστ), Γουίλσον 2, Ιλιασόβα 17 (7/11 σουτ), Χιλ 13 (5/8 σουτ), Φρέιζιερ, Μπρόγκντον 14 (5 ασίστ), Σνελ, Κόνατον 3.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 8 (4/9 σουτ), Λέοναρντ 31 (10/18 σουτ, 10/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκασόλ 2, Λάουρι 15 (4/13 σουτ), Γκριν 8 (2), Μπουσέρ 5 (1), Μόρλαντ, Μίλερ 2, Πάουελ 14 (2), Ιμπάκα 8 (10 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 5 (1), Λιν, Μικς 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 30/51 δίποντα, 13/41 τρίποντα, 26/35 βολές, 53 ριμπάουντ (42 αμυντικά + 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς: 27/55 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 19/25 βολές, 40 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Η σειρά θα μεταφερθεί στην Scotiabank Arena του Τορόντο, εκεί όπου θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Δευτέρας (20/5, 02:00) ο τρίτος ανατολικός τελικός.