Άνοδος για ΠΑΣ Γιάννινα, Λευκάδα

Ο ΠΑΣ κατέβηκε στο σημερινό παιχνίδι με τους Τιτάνες γνωρίζοντας ότι η άνοδος είναι δεδομένη μαθηματικά, αλλά είχε την ευκαιρία να κατακτήσει και το πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρύ προβάδισμα με 45-42, οι Γιαννιώτες πάτησαν… γκάζι στην επίθεση με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους 16-25 στην τρίτη περίοδο και να προηγηθούν με 67-61. Αυτή η μικρή διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει ο ΠΑΣ ήταν καθοριστική για το τελικό σκορ καθώς οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια των Τιτάνων την κράτησαν και πήραν την πολυπόθητη νίκη που τους χάρισε το πρωτάθλημα.

Μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα την άνοδο πήρε και η Δόξα Λευκάδας. Την άγουσα για τα τοπικά πρωταθλήματα πήραν ο ΑΟΚ Βέροιας, ο ΑΟ Καλαμπάκας (που δεν κατέβηκε στο τελευταίο παιχνίδι) και η Νικόπολη Πρέβεζας.