Στα ημιτελικά η ΑΕΚ και το Περιστέρι

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε απέναντι στον Χολαργό, τον νίκησε όμως με 88-75 και προκρίθηκε στα ημιτελικά  Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν αποκαρδιωτική το βράδυ της περασμένης Τετάρτης στο Αντώνης Τρίτσης. Αυτή τη φορά έπαιξε μάλλον όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση, χωρίς πάντως να εντυπωσιάσει. Εκείνη του Άρη Λυκογιάννη, από την άλλη, ήξερε πως μια δεύτερη σερί υπέρβαση ήταν από δύσκολη έως απίθανη, απόλαυσε τις ημέρες που ακολούθησαν το Game 2 και ολοκλήρωσε μια άκρως επιτυχημένη σεζόν, στην πρώτη της χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 13, Τζέιμς 2, Σαντ-Ρος 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θίοντορ 11 (1), Γιορκ 10 (2), Μωραϊτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 21 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 6

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 16 (4), Καλαϊτζάκης 1, Αγκμπελέσε 13 (5 ριμπάουντ), Λοβ 20 (3), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Οκερέαφορ 2, Ραλλάτος, Χόκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

Με τον Ζώη Καράμπελα να “ξυπνάει” την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι  νίκησε με 74-64 τον Ήφαιστο και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Basket League

Εγινε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με τον Ήφαιστο να δείχνει ότι πανάξια έφτασε μέχρι εδώ. Στο τέλος ωστόσο, ο ενθουσιασμός του 18χρονου Ζώη Καράμπελα, η μαχητικότητα του Μπεν Μπέντιλ και η κούραση της ομάδας της Λήμνου είχαν ως αποτέλεσμα να πανηγυρίσει το Περιστέρι μία τεράστια νίκη.

Στα 18 του χρόνια ο Ζώης Καράμπελας ζει τρομερές καταστάσεις. Ο νεαρός γκαρντ ήταν αυτός που ξύπνησε το Περιστέρι όταν πήγε να ξεφύγει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και αυτός που άνοιξε την άμυνα του Ηφαίστου με τα σουτ του και την δημιουργία του στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIKOS COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα,