«Τριάρα» Απόλλων Πόντου με Εργοτέλη

Στο παιχνίδι που έκλεισε την 16η αγωνιστική

Η ομάδα της Καλαμαριάς υποχρέωσε τον Εργοτέλη σε ήττα με 3-0 και έχασε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ και έρχεται στα Τρίκαλα την Κυριακή φορμαρισμένη.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκαν οι προθέσεις των γηπεδούχων που έψαξαν τις φάσεις για να βάλουν βάσεις νίκης και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες ήρθε το 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ολαϊτάν στο 30ό λεπτό. Η παράβαση είχε υποδεχιτεί σε μαρκάρισμα του Μαζουλουξή πάνω στον Νιγηριανό επιθετικό.

Ο Εργοτέλης δεν έδειξε σημεία αντίδρασης και είχε ελάχιστες καλές στιγμές για να απειλήσει την εστία του Θεοδωρόπουλου. Το γκολ του Κυβελίδη (57’) και η κόκκινη κάρτα που είδε ο Γιάννης Κοιλιάρας (73’) τελείωσαν όποια συζήτηση για την τύχη του αγώνα. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σουντουρά στο 83ο λεπτό. Η ομάδα της Καλαμαριάς μετά από δύο διαδοχικές ήττες επέστρεψε με την πιο παραγωγική φετινή της εμφάνιση και σκαρφάλωσε στην 6η θέση, 1 πόντο πίσω από Παναχαϊκή και Πλατανιά. Από την άλλη οι Κρητικοί έμειναν έναν βαθμό πίσω από τους «κοκκινόμαυρους», γνωρίζοντας την 5η διαδοχική εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Δόξα Δράμας – Τρίκαλα 1-2 (18′ Καψάλης / 66′, 81′ Τριανταφυλλάκος)

Κέρκυρα – Απόλλων Λάρισας 1-2 (78′ Ιωάννου / 11′ Γκουντρουμπής, 90′ Χατζής)

Ηρόδοτος – Ηρακλής 1-1 (70′ Σιαλμάς / 60′ πεν. Κλέιτον)

Αιγινιακός – Παναχαϊκή 0-0

ΑΟΧ Κισσαμικός – Σπάρτη 4-1 (7′ Σάλιακας, 31′ Ρίσκι, 68′, 88′ Κουσκουνάς / 93′ Καινούργιος)

Καραϊσκάκης – Βόλος 0-1 (30 πεν. Πίτου Γκαρσία)

Αήττητος Σπάτων – Πλατανιάς 0-0

Απόλλων Πόντου – Εργοτέλης 3-0 (30’ πεν. Ολαϊτάν, 57’ Κυβελίδης, 83’ Σουντουρά)

16. Αιγινιακός 10

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ’ εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ’ (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.