Μεγάλη εκτός έδρας νίκη η Γυναικεία του Ασκληπιού

Στο 1ο σετ η ομάδα της Καβάλας εκμεταλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Ασκληπιού και πήρε από νωρίς προβάδισμα 4-1, 10-7, 19-15 . Τα κορίτσια του Ασκληπιού κυνήγησαν το σκορ και ισοφάρισαν σε 22-22 χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο και έχασαν τελικά με 25-22.
Στο 2ο σετ έγινε πραγματική μάχη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο 3-2, 6-6, 10-11, 15-16 και όλα ήταν ρευστά.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-20 και 24-22 ,δεν κατάφεραν όμως να πάρουν το σετ. Πιο ψύχραιμες και πιο αποφασιστικές οι κοπέλες του Ασκληπιού ισοφάρισαν σε 24-24 και πήραν τελικά το σετ με 24-26.
Το 3ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού ο Ασκληπιός πήρε από την αρχή προβάδισμα 2-6, 6-11, 13-18 και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Καβάλας και πήρε τελικά το σετ με 19-25.
Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε πάλι καλύτερα 1-4 ενώ στη συνέχεια τα κορίτσια έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους (λόγω κάποιων ανάποδων σφυριγμάτων όπως θεώρησαν)για να πάμε πόντο -πόντο μέχρι το 18-18. Εκεί τα κορίτσια έδειξαν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ψυχραιμία, με καλές επιθετικές επιλογές και πολύ πίεση στο σερβίς (το σετ τελείωσε με 2 συνεχόμενους άσσους) πήραν τελικά το σετ με 21-25 και πήραν μια μεγάλη νίκη.
ΑΟ Καβάλας (Γερακινή): Γερακινή(λ), Μπαρή, Χατζή, Ντόμι(λ), Ευθυκράτη, Νικολάου, Παπακώστα, Τσιούλκα, Αγγελοπούλου, Βαλιδάκη, Δικαστοπούλου, Γεωργιάδου, Κλίκη.
ΑΣ Ασκληπιός (Γεροβάιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Αθανασοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Σκέμπη, Βογιατζόγλου, Ταρατόρα, Κοτσίρα(Λ), Λαίου.