Ο Εργοτέλης νίκησε 1-0 τον Κισσαμικό-Το πρόγραμμα

Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Football League, ο Εργοτέλης  νίκησε 1-0 τον Κισσαμικό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση. Ο Λαζαρίδης πρόλαβε με εξαιρετική έξοδο τον Έφορντ στο ένατο λεπτό, ο ενώ μπλόκαρε το σουτ του Τσέλιου στο 23′. Ο Κουατένγκ μπήκε από δεξιά στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, έκανε τη σέντρα, αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

Ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Τσέλιος ελίχθηκε ωραία εκτός περιοχής, έπιασε και το σουτ και νίκησε τον Λαζαρίδη. Άνοιξε το σκορ (1-0), αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και τελικό.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης ανακάτεψε την τράπουλα κάνοντας όλες τις αλλαγές του στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κισσαμικός πήρε μέτρα, άγγιξε και την ισοφάριση.

Στο 73ο λεπτό ο Κάσσος έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή του Εργοτέλη μετά από γέμισμα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, επέστρεψε στον ίδιο και η μπάλα έφυγε άουτ στη συνέχεια.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Φαζός, Σισέ, Σελινιωτάκης, Σάλιακας, Μουμίν, Χαλκιαδάκης, Ρίσκι

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Εργοτέλης – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0 (46′ Τσέλιος)

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

Σπάρτη – Παναχαϊκή (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)

Απόλλων Λάρισας – Αιγινιακός (15:00, Γήπεδο Φιλιππούπολης)

Τρίκαλα – Απόλλων Πόντου (15:00, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)

Ηρακλής – Κέρκυρα (15:00 ΕΡΤ3, Καυτανζόγλειο Στάδιο)

Βόλος – Δόξα Δράμας (15:00, Γήπεδο Νεάπολης)

Αήττητος Σπάτων – Ηρόδοτος (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάτων)

Πλατανιάς – Καραϊσκάκης Άρτας (15:00, Γήπεδο Περιβολίων)