Βαθμολογική ανάσα για Ασκληπιό

Κέρδισε 3-0 την Σταυρύπολη

Πραγματοποιώντας εξαιρετική  εμφάνιση,   ο Ασκληπιός πετυχε σπουδαία στην  12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 γυναικών.
Σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι ο Ασκληπιός κέρδισε με 3-0 την ομάδα του Ε Ο Σταυρούπολης και πήρε βαθιά βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ανάσα και ατενίζει πλέον το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.
Στο 1ο σετ η ομάδα της Σταυρούπολης ξεκίνησε καλύτερα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με 1-3, 4-7 . Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με πίεση στο σέρβις και πολύ καλές επιθετικές επιλογές ισοφάρισαν 12-12 και πήραν ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος και πήραν το σετ 25-23.
Στο 2ο σετ η ομάδα της Σταυρούπολης ήταν καταιγιστική και ξεκίνησε με 0-6 δείχνοντας ότι θέλει το σετ με κάθε τρόπο.Διατηρούσε με άνεση μια διαφορά 4-5 πόντων 4-9, 7-12, 15-20 και εκεί που φαινόταν να ελέγχει το ρυθμό και να τελειώνει το σετ,ήρθε η αντίδραση του Ασκληπιού ο οποίος ροκάνισε τη διαφορά 17-21 , 21-22 για να πάμε στο 24-23 και να σπάσουν καρδιές.Η Σταυρούπολη πίεσε στο σερβίς και αφού ισοφάρισε σε 24-24 πέρασε μπροστά 24-25 χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο και έχασε το σετ με 27-25.
Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός πήρε από νωρίς κεφάλι και δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο 3-1, 9-6, 16-12 για να πάρει τελικά το σετ με 25-19 και 3 υπερπολύτιμους βαθμούς.
Α Σ Ασκληπιός (Γεροβάιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Αθανασοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Σκέμπη, Βογιατζόγλου, Κοτσίρα(λ), Λάιου , Γεωργίου, Ταρατόρα(λ), Μπρουσιάκη, Σούλκο, Τζίκα, Γκιούρκη.
Ε Ο Σταυρούπολης (Ακριτίδης): Παπουλίδου, Πετρουλάκη(λ), Καμφορίδου, Ανεσιάδου, Βουγιουκλίδου, Τζόβενου, Παπάζογλου, Πανταζή, Δαμιανίδου, Καραγιάνη(λ), Ζεργιώτη, Χυτίρογλου.