Η ΑΕΚ 73-62 τον Πανιώνιο με Χάντερ-Αποτελέσματα

Πρωταγωνιστής σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος αποθεώθηκε κι από τους περίπου 4000 φίλους της ΑΕΚ

Ο Αμερικανός ψηλός ήταν και πάλι απολαυστικός, ολοκληρώνοντας το ματς με ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ (24π. με 10/11διπ., 10ρ.). Ο Πανιώνιος έδειξε από τα πρώτα λεπτά ανταγωνιστικός κι έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να αποσυντονίσει την ομάδα του Οικονόμου με τις αλλαγές που έκανε σε όλα τα σκριν.

Με τον Χάντερ να μην έχει αντίπαλο μέσα στο «ζωγραφιστό» (12π., 8ρ. σε 17 λεπτά στο πρώτο μέρος), η ομάδα του Μπάνκι «έχτισε» διψήφια διαφορά (35-24 στο 16′) αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν πολύ την επαφή, ώστε να πάνε στις βολές και σε συνδυασμό με το ανόητο αντιαθλητικό του Ρατάν-Μέις επέστρεψαν και βρέθηκαν στο -1 (37-36) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους «κυανέρυθρους» να σκοράρουν μόλις 2 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά, την ώρα που ο Χάντερ έκανε νταμπλ νταμπλ (16π., 10ρ.) και βοήθησε την ΑΕΚ να βρεθεί στο +11 (49-38). Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν και με σερί 11-0, ισοφάρισαν σε 49-49 (29′), ωστόσο ένα καλάθι του Ρόμπερσον κι ένα απίστευτο buzzer-beater του Λαρεντζάκη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας διαφορά 5 πόντων.

Η επιλογή του Οικονόμου να παίξει με δύο χειριστές της μπάλας επέτρεψε στους «κυανέρυθρους» να μείνουν κοντά στο σκορ, μέχρι το 33′ (56-54). Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έκανε το ξέσπασμα της, το οποίος έφτασε ως το 15-2, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 (71-56 στο 38′). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν «καθαρό» μυαλό ελέω και της κούρασης.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62.

AEK (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 5, Ματσιούλις 4, Χάντερ 24, Σαντ-Ρος 2, Ράταν-Μέις 2, Μωραΐτης, Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 4, Ρόμπερσον 4.