Aτμόσφαιρα Χριστουγέννων στα Τρίκαλα -Άναψε το Δέντρο στην πλατεία

Σε μια μεγάλη γιορτή που έγινε στην κεντρική πλατεία της πόλης , άναψε με πολύχρωμα λαμπιόνια  το ψηλότερο Χριστουγεννιάτικο Δέντρο  της χώρας,

Τα βεγγαλικά που εκτοξεύθηκαν έδωσαν και το ….μήνυμα για το εορταστικό κλίμα με το οποίο πλέον θα κινηθεί η πόλη μέχρι την Πρωτοχρονιά του 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

χχχχχχχχχχχχχ

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου

12:00  «Παιχνίδια του κόσμου» παράσταση με τον κλόουν Λέλο

17:00  «Μια φορά κι έναν καιρό στον Μύλο…. ήταν και τι δεν ήταν!!!»  Παραμύθια με την συγγραφέα Κατερίνα Παπανικολοπούλου, στον κιν/φο του Μύλου

19:00  Kων/νος Μπαμπαλιάρης – Ευθύμιος Μουσικός – Γιώργος Μίγκας  live

 

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου

12:00  Ο ξυλοπόδαρος σας καλωσορίζει στην πρωτεύουσα των Χριστουγέννων

18:30  Επίσημη τελετή έναρξης –  Ξωτικά, Νεράιδες, Άγγελοι, αερικά κι ο Άη Βασίλης φυσικά, θα ξετυλίξουν για 8η χρονιά ένα μαγικό Χριστουγεννιάτικο παραμύθι.

Ο Δήμαρχος Τρικκαίων κ. Δημήτρης Παπαστεργίου κηρύσσει την έναρξη του Μύλου των Ξωτικών.

Το αγαπημένο συγκρότημα REC και ο γνωστός και ταλαντούχος Νικηφόρος θα βρίσκονται στην κεντρική σκηνή του Μύλου για να μας ταξιδέψουν μουσικά, στο πλαίσιο μαγνητοσκόπησης της εκπομπής ¨Ταξιδεύοντας¨ με τον Χρίστο Νέζο. Προβολή της εκπομπής ανήμερα των Χριστουγέννων στον ANT1.

Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου

 09:30  «Ημέρα χαράς & ελπίδας»  Σύλλογος ΑΜΕΑ Νομού Τρικάλων «Η Ελπίδα»

Θεατρική παράσταση «Το δέντρο που έδινε», Magic close up, δρώμενο από το Ε.Ε.Γ.Λ. Τρικάλων

 

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου

12:00   «Κοινωνική ένταξη μέσα από τη διαπολιτισμικότητα»

Δανικό Συμβούλιο για πρόσφυγες – D.R.C.

 

Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου

18:30   Green Goblin Productions «The elfe project» live

Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου

18:30   Οι σπουδαστές των τμημάτων μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής δημιουργούν απολαυστικές λιχουδιές  Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος

19:30  Oι σπουδαστές του τμήματος αισθητικής ζωγραφίζουν τα πρόσωπα των μικρών παιδιών με Χριστουγεννιάτικα σχέδια   Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου

11:45  Σύλλογος Ποντίων Ριζού Σκύδρας

12:30  Σύλλογος Γυναικών Αμπελακίων – εφηβικό τμήμα μοντέρνων χορών

13:15  Εκπολιτιστικός Σύλλογος Κρηνίτσας

13:50  Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Ατραπού Φλώρινας «Το ποιμενικόν»

14:30  Σύλλογος νέων Νέας Τρίγλιας

16:00  «Μαγικά από….. απόσταση αναπνοής» με τον μάγο Desdinova

16:45  Σύλλογος Πραμαντιωτών Άρτας «Τα Πράμαντα»

17:30  Μορφωτικός – πολιτιστικός σύλλογος Νέας Μηχανιώνας

18:15  Όμιλος Ερευνών Πηλίου

19:00  Σύλλογος Εβριτών Ν. Καβάλας

19:20  Dance academy Corfu

Κυριακή 9 Δεκεμβρίου

10:30  Πολιτιστικός σύλλογος Προαστίου Καρδίτσας

11:15  Aκαδημία έρευνας παραδοσιακών χορών Ελασσόνας

12:00  Πολιτιστικός σύλλογος Γρεβενών «Πίνδος»

12:40  Σχολή χορού Χαλικιά

13:15  Πολιτιστικός σύλλογος Λαμίας «Πήγασος»

14:00  Επιμορφωτικός & Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέων Βίτουλης Φθιώτιδας

14:30  Χορευτικός σύλλογος Ν. Ιωνίας Βόλου

15:00  «Ο κόσμος από ψηλά» με τον ξυλοπόδαρο του Μύλου 

16:15  Εκπολιτιστικός & Εξωραϊστικός σύλλογος Καθενών Ευβοίας

17:00  Eκπολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά

17:20  Πολιτιστικός Σύλλογος Νικομιδινού Λαγκαδά

17:40  Λαογραφικός Σύλλογος Σίνδου «Ο Ρόδακας»

17:55  Εξωραϊστικός Πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Κάτω Ηλιούπολης

«Η Αναγέννηση Ευόσμου»

18:25  Αδελφότητα Σκλιβανιτών Ιωαννίνων

19:00  Σύλλογος Ποντίων Αλεξάνδρειας & Περιχώρων

19:20  Eύξεινος Λέσχη Χαρίεσσας Νάουσας

 

Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου

09:00  Kids  athletics  διοργάνωση ΤΕΦΑΑ Τρικάλων & ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας

19:00  Μαγνητοσκόπηση της τηλεοπτικής εκπομπής «Αχ πατρίδα μου γλυκειά»

 

Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου

18:30  «Nicos Vox  &  The Note Hunters» live

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου

10:00  6η Χριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

11:45  Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Κάτω Γέφυρας «Άγιος Γεώργιος»

12:15  Σχολή χορού Μαρίας Βασιλοπούλου

13:00  Μορφωτικός – Εκπολιτιστικός Σύλλογος «Ποντιακά νιάτα»

14:00  Σύλλογος Ποντίων Θάσου

14:45  Σχολή χορού ΚΕΠΑ Δήμου Βέροιας

18:30  «Ταξίδι στην ελληνική μουσική» live

 

 

Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 

10:30   6η Χριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

12:30   «Καλλιτέχνες του δρόμου»   Magic Castle Entertainment 

14:00   Χορευτικό τμήμα Ασβεστοχωρίου, ΚΕΠΑΠ Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη

16:00   6η Xριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών 

Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου

18:30  Tμήμα σύγχρονου τραγουδιού –  Δημοτικό  Ωδείο Καρδίτσας

19:30   Πολιτιστικός σύλλογος Βασιλικής

 

Τρίτη 18 Δεκεμβρίου

18:30  Live Party με τη Ραδιοφωνική Λέσχη Τρικάλων

Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου

18:30  «ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ» live

 

Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου

09:00  Kids  athletics   διοργάνωση ΤΕΦΑΑ Τρικάλων & ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας

18:30  Καλλιτεχνικός σύλλογος «Ο Αϊ Μαθιάς» Κέρκυρας

19:30  «Ινδιάνικη ορχηστρική μουσική» live

Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου

17:15  Xoρευτικός όμιλος Περιβολίου Κέρκυρας

18:00  Aκαδημία χορού Terpsis

19:30  «Vivid  souls»  μουσικό σύνολο Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας

20:15   Χορευτικός Όμιλος Τρικάλων

 

Σάββατο 22 Δεκεμβρίου

11:30  Σύλλογος Κρανιωτών Λάρισας & περιχώρων «Η Ξηροκρανιά» 

12:15  «Xορόπολις» Λαογραφικός χορευτικός όμιλος Τρικάλων

12:45   Μορφωτικός Σύλλογος Ταξιαρχών

13:15   «Από την πόλη ερχόμαστε, με ευχές από κανέλα»  Κέντρο ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

16:00   «Μια φορά κι έναν καιρό στον Μύλο… ήταν και τι δεν ήταν!!!»  Παραμύθια με την συγγραφέα Κατερίνα Παπανικολοπούλου στον Κιν/φο του Μύλου

17:00   «Σύνολο Ελληνικής Μουσικής»    Μουσικό  Σχολείο Καρδίτσας

18:30   «Χριστούγεννα σαν παραμύθι»  σενάριο – σκηνοθεσία  Γιάννης Κετίκογλου

Kαλλιτεχνικός Σύλλογος θεάτρου «Θεατρικές πινελιές»

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου

12:00  «Αστερο-Χριστούγεννα» παράσταση από τη θεατρική ομάδα «Δαχτυλήθρα»

13:00   Φιλαρμονική Δήμου Τυρνάβου υπό τη δ/νση του αρχιμουσικού της, Θέμη Σαμαντζή

13:30   KEΠΑΠ Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη

15:30   «Μαγικά από… απόσταση αναπνοής» με τον μάγο Desdinova

16:30    Aθλητικός παλαιστικός σύλλογος Τρικάλων

18:30    «Teasers» live

Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου

12:00  «Οι καλικάντζαροι & το δέντρο της  Γης»

Ομάδα κουκλοθεάτρου «3 λαλούν»

18:30  «LesAureVoir» live

 

Τρίτη 25 Δεκεμβρίου

12:00  Aντώνης Ντόντος  live sax

12:00, 17:00, 19:00 «Avendesora» κινητό διαδραστικό δρώμενο με ακροβάτες ξυλοπόδαρους από τους «Motus Terrae»

18:30  «Fiasco band» live

Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου

11:30  «Του κόσμου τα μαγικά και τα παιχνίδια»

              με τον κλόουν Λέλο και τον μάγο Desdinova

12:00   Δημοτική  Φιλαρμονική Τρικάλων

13:00, 16:30, 18:00 «Avendesora» κινητό διαδραστικό δρώμενο με ακροβάτες ξυλοπόδαρους από τους «Motus Terrae»

15:00, 17:00   «Περιπλανώμενοι ζογκλέρ και μάγοι»

17:30  Μέρες παραμυθιού  Αφήγηση: Βιργινία Κοκκίνου  «”Δεν φοβάμαι” είπε

και ξεκίνησε»

18:30  «Joey» live

 

Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου

12:00  «Ο εκείνος & ο άλλος» κωμική παράσταση

από την καλ/κή ομάδα «Άσπρο μαύρο»

17:00  Ξυλοπόδαρος σε δράση!!!

17:30  Μέρες παραμυθιού  Αφήγηση: Νίκη Κάπαρη, Μουσική: Γιάννης Ψειμάδας

«Ήταν….μια φορά κι έναν καιρό… αρχοντοπούλες που έγιναν αστέρια, δράκοι θεόρατοι, βασιλιάδες με γαϊδουρινά αυτιά..»

18:30  Παιδική  Χορωδία  Δημήτρη  Τυπάλδου

Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου

12:00  «Ο πλανήτης που φτιάχτηκε από φούσκες»  bubble show

με  τους «La Petite Marguerite»

13:30   Xoρευτικό τμήμα & χορωδία Π.Σ. Nυμφών Κέρκυρας

17:30   Μέρες παραμυθιού   Αφήγηση: Ταξιάρχης Μπεληγιάννης«Αφήγηση παραδοσιακών παραμυθιών από τις τέσσερις γωνιές του κόσμου»

18:30   Ποντιακά κάλαντα και τραγούδια του Νίκου Κοτταρίδη από την Κοζάνη. Στο τραγούδι ο Δ. Κοτσογλανίδης

19:15   Salute γυμναστήριο Λαμίας

19:30   «Ινδιάνικη ορχηστρική μουσική» live

 

Σάββατο 29 Δεκεμβρίου

11:00  Ιππικός Σύλλογος Τρικάλων «Ο Βουκεφάλας»

12:00  «Stand up magic» οικογενειακή παράσταση με τον μάγο Desdinova

και τον κλόουν Λέλο

13:30  Πολιτιστικός σύλλογος «Καλλίχορος» Λαμίας

17:30  Μέρες παραμυθιού   Αφήγηση: Ανθή Θάνου,  Μουσική: Αλέξανδρος Μακρής,  «Η Ψάθινη Κορδέλα»

18:30  «Swanson & Νaya full band (feat. Kiriakos GP)»  live

 

Κυριακή 30 Δεκεμβρίου

12:00  «Πινόκιο, ένα διαφορετικό αγόρι»  κουκλοθέατρο με μεγάλες κούκλες

από τον κουκλοθίασο Redicolo

13:00   «Καλλιτέχνες του δρόμου»  Magic Castle Entertainment

17:00   «Ο παππούς μου και ο κύριος ΑλτσχάΪμερ» ένα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους στον Κιν/φο του Μύλου. Παρουσιάζουν: η δημοσιογράφος κα Φλώρα Κασσαβέτη και η αρθρογράφος λογοτεχνίας κα Σωτηρία Παπαρσένη. Η συγγραφέας κα Έπη Μίχη – Ζέγγου και η εικονογράφος κα Θεοδοσία Κώτσικα, θα είναι μαζί τους και σας περιμένουν με εκπλήξεις.

18:30  «Μουσικές διαδρομές»  live

 

Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου

12:00  «Μονομαχία μάγων» με τους Magic Brothers

 

Τρίτη 1 Ιανουαρίου

12:00  Aντώνης Ντόντος live sax

17:00  «Η εξέλιξη της μαγείας» παράσταση με τον μάγο Desdinova

19:00  « Τhe poca – polas» live

Τετάρτη 2 Ιανουαρίου

12:00  KIKO  «Μια παράσταση… για μικρούς και μεγάλους»  

18:30  Κώστας Στάθης  band  live

Πέμπτη 3 Ιανουαρίου

12:00  «Stand up magic» με τον μάγο Desdinova και τον κλόουν Λέλο

18:30  Unplugged  Savinas  live

Παρασκευή 4 Ιανουαρίου

12:00  «Αστερο-Χριστούγεννα»  παράσταση από τη θεατρική ομάδα «Δαχτυλήθρα»

16:15  Πολιτιστικός σύλλογος Δρυμού Θεσσαλονίκης

18:30   Γιάννης Τρικόπουλος, Σπύρος Σαμαράς, Μιχάλης Γερομίχος  live

 

Σάββατο 5 Ιανουαρίου

11:00  «Ο εκείνος & ο άλλος» κωμική παράσταση από την

καλ/κή ομάδα «Άσπρο μαύρο»

12:30  Σύλλογος Τρικαλινών Θεσσαλονίκης «Ο Ασκληπιός»

13:30  Σύλλογος Γυναικών Αμπελακίων

16:45  Πολιτιστικός σύλλογος Μικρασιατών επαρχίας Φαρσάλων

17:45  Σύλλογος Κιουταχιωτών Μικρασιατών Φλώρινας «Ο Άγιος Μηνάς»

18:30  Εύξεινος Λέσχη Γιαννιτσών

 

Κυριακή 6 Ιανουαρίου

12:00  «Τρέξε, παίξε, γέλασε» με τον κλόουν Λέλο

19:00  Tελετή λήξης

Τα σχόλια είναι κλειστά.