Ηττα μέσα στο ΣΕΦ για Ολυμπιακό

Εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από την Αρμάνι Μιλάνο

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 99-75 από την Αρμάνι Μιλάνο και γνώρισαν την πρώτη τους απώλεια στη διοργάνωση, έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες.

Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου η ελληνική ομάδα βρέθηκε  πίσω στο σκορ με τους Ιταλούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα το οποίοι διεύρυναν στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 2/13 τρίποντα (και 30/52 δίποντα) τη στιγμή που οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι είχαν 12/29 έξω από τα 6,75μ. (και 19/33 δίποντα).

Ο Ολυμπιακός πήρε βραχεία κεφαλή στο ξεκίνημα του αγώνα (17-13 στο 7’) με το Μιλάνο ωστόσο να βρίσκει λύσεις και να μένει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο το έκλεισε, δε, έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (26-24) χάρη σε τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Βεζένκοφ.

Το Μιλάνο άνοιξε για πρώτη φορά την υπέρ του διαφορά δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όταν με ένα σερί 8-0 ξέφυγε στο 18’ με 44-37 με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 4-0 μειώνοντας σε 41-44 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με 52-48 με το Μιλάνο να καλύπτει γρήγορα αυτή τη διαφορά με ένα επιμέρους 3-10 (55-58). Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, το Μιλάνο το Μιλάνο με ένα σερί 10-0 κατάφερε να προσπεράσει με 57-68 έχοντας ένα συνολικό 6-23 σε πέντε περίπου αγωνιστικά λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και την ίδια στιγμή το Μιλάνο με τους Τζέιμς, Μίτσοφ και Νέντοβιτς να σκοράρουν έφτασε στο +20 (71-91) στο 37’ και τελείωσε το παιχνίδι επικρατώντας με 99-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4, Τουπάν 2, Σπανούλης 3, Τίμα 4, Μιλουτίνοφ 15 (10ρ.), Βεζένκοφ 12, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12 (2), Λεντέι 8.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 3 (1), Τζέιμς 22 (3), Μίτσοφ 19 (5), Γκουντάιτις 11, Μπέρτανς 5 (1), Ταρτσέφσκι 4, Νέντοβιτς 20, Κουζμίνσκας 6 (1), Μπρουκς 2, Tζέρελς 7 (1).