Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Παναχαϊκή

Ένα απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, καθώς στα τελευταία πέντε λεπτά μπήκαν τρία γκολ, με την Παναχαϊκή να πρέπει να αισθάνεται χαρούμενη στο τέλος με τον βαθμό τις ισοπαλίας έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τον Αιγινιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε να δείξει και πολλά πράγματα ο αγώνας. Αρκετά ισορροπημένο το ματς, με την Παναχαϊκή να είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλά.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε, με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια τροπή στο φινάλε. Αρχικά, ο Κούστα στο 77΄έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με την Παναχαϊκή να φέρνει την κατάσταση στα ίσα ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90 με τον Κολ. Κάπου εκεί φαινόταν ότι το 1-1 θα ήταν το τελικό σκορ, όμως ο Πιαστόπουλος (90+1’) είχε αντίθετη άποψη και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Αιγινιακό. Τη λύτρωση για τους Πατρινούς έδωσε ο Μωραϊτης στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης στο 90+4’, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Με το δεξί μπήκε στη φετινή Football League ο Εργοτέλης, επικρατώντας του Απόλλωνα Πόντου με σκορ 2-0 στο Παγκρήτιο. Τα γκολ για τους Κρητικούς μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Τσέλιο στο 72’ και τον Έφορντ στο 77’.

Νικηφόρο ξεκίνημα και για τον Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη, επικρατώντας της Κέρκυρας 2-0. Ισορροπημένο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ουσιαστική στην τελική προσπάθεια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λουκάο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17’, με τον Χατζή να κλειδώνει τη νίκη στο 53΄με όμορφη κεφαλιά.