Με Φαίακα ή Ίκαρους Σερρών στο κύπελλο αν έχουμε …ομάδα!

KLHRVSH1.f8838d510711b13e086dbeb02e9433f4

Μπήκε στην κληρωτίδα στο κύπελλο η ομάδα των Τρικάλων.

Τα Τρίκαλα BC δεν δήλωσαν ότι αποσύρονται όπως ζήτησε η ΕΟΚ απ’ όσους …χαροπαλεύουν και έτσι μπήκαν σήμερα κανονικά και στην κληρωτίδα για το κύπελλο Ελλάδος. Αν μέχρι τις 19 Σεπτεμβρίου που είναι προγραμματισμένο το πρώτο επίσημο παιχνίδι έχουν ομάδα θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαρους Σερρών εκτός έδρας.

Δεν είχε μεγάλα… κέφια η κληρωτίδα στην χθεσινή κλήρωση του Κυπέλλου, που έγινε με νέο σύστημα, καθώς οι ομάδες της Α1 μπήκαν στην κλήρωση από την φάση των “16”. Οι δυο “αιώνιοι” Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός δεν έπεσαν μαζί και θα συγκρουστούν ή στα ημιτελικά (όλα δείχνουν ότι μόνο αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα οι πράσινοι και οι ερυθρόλευκοι δεν θα είναι στους “4”, όπου εκεί θα γίνει νέα κλήρωση) ή στον τελικό (αν περάσουν). Αντίθετα ορατό είναι το ντέρμπι “Δικεφάλων” στα προημιτελικά.

Η κάτοχος του τροπαίου κυπελλούχος ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει υποδεέστερη ομάδα από την Α2  την Β’ Εθνική στους “16”, ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με τον Χολαργό, ενώ ο Παναθηναϊκός θα βρει απέναντί του στους “16” ομάδα από την Α2 ή την Β’ Εθνική. Τα ματς των “16” που είναι ντέρμπι είναι αυτά ανάμεσα σε Προμηθέα Πάτρας – Άρη (ο νικητής θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά) και ΠΑΟΚ – Πανιώνιος (ο νικητής θα μονομαχήσει στα προημτελικά με την ΑΕΚ).

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

 

Α΄ Φάση, 1η Αγωνιστική (16/9)

1ος Όμιλος

1.Κόρινθος-Δούκας

2.Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3.Μανδραϊκός-Παπάγου

4.Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5.Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6.Ένωση Ιλίου-Γλαύκος

7.Τρίτων-Πανελευσινιακός

8.Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος

2ος Όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9.Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου

10.ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11.Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12.Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13.Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14.Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

15.Νίκη Βόλου-Αγρίνιο

16.Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2η αγωνιστική (19/9)

17.Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων

18.Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19.Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων (Τρίκαλα BC)

20.Νικητής 6-Ιπποκράτης

21.Νικητής 14-Κόροιβος

22.Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23.Νικητής 12-Καβάλα

24.Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25.Νικητής 8-Ψυχικό

26.Νικητής 13-Εθνικός

27.Νικητής 5-Απόλλων Π.

28.Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29.Νικητής 1-Καρδίτσα

30.Νικητής 2-Αμύντας

31.Νικητής 3-Καστοριά

32.Νικητής 11-Μαρούσι

3η αγωνιστική (22-23/9)

33.Νικητής 26-Νικητής 23

34.Νικητής 31-Νικητής 32

35.Νικητής 24-Νικητής 20

36.Νικητής 19-Νικητής 22

37.Νικητής 27-Νικητής 18

38.Νικητής 25-Νικητής 30

39.Νικητής 17-Νικητής 28

40.Νικητής 21-Νικητής 29

4η αγωνιστική (26/9)

41.Νικητής 39-Νικητής 37

42.Νικητής 38-Νικητής 36

43.Νικητής 40-Νικητής 34

44.Νικητής 33-Νικητής 35

5η αγωνιστική (29/9)

45.Νικητής 41-Νικητής 44

46.Νικητής 42–Νικητής 43

 

Β’ Φάση (3/10)

47.Ρέθυμνο-Κύμη

48.Ολυμπιακός-Χολαργός

49.Νικητής 46-Παναθηναϊκός

50.Προμηθέας Π.-Άρης

51.Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52.Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53.ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54.Νικητής 45-ΑΕΚ

 

Γ’ Φάση (3-4/11)

55.Νικητής 47-Νικητής 51

56.Νικητής 53-Νικητής 54

57.Νικητής 50-Νικητής 49

58.Νικητής 48-Νικητής 52

 

Οι ημιτελικοί (τα ζευγάρια θα βνουν μετά από κλήρωση) θα διεξαχθούν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2

Τα σχόλια είναι κλειστά.