Σούπερ η Ζαλγκίρις κέρδισε την Μπάρτσα

davies2Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να… κόψει την φόρα

Γι’ άλλη μία φορά, η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, νίκησε άνετα την Μπαρτσελόνα (90-74)Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να… κόψει την φόρα των Λιθουανών, οι οποίοι έκαναν επίδειξη δύναμης, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 15-9 και παρέμειναν σε τροχιά τετράδας, αν και ακολουθεί πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Την ίδια στιγμή, η Μπαρτσελόνα υπέστη πέμπτη διαδοχική ήττα στη διοργάνωση και βρίσκεται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας με 7-17.

Ο Αξέλ Τουπάν τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος πρόσθεσε 18 πόντους και 5 ασίστ. Από πλευράς Μπαρτσελόνα, ο Πιερ Οριόλα σταμάτησε στους 18 πόντους.

Περίπου έξι λεπτά χρειάστηκε η Ζαλγκίρις για να επιβάλει το ρυθμό της απέναντι στους «μπλαουγκράνα». Μετά το αρχικό 7-9 της «Μπάρτσα», οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 8-0 με μπροστάρη τον Καβαλιάουσκας, ενώ ένα τρίποντο του Αρτούρας Μιλάκνις διαμόρφωσε το 19-15 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος. Ο Πάνγκος (12π., στο ημίχρονο) μπήκε γρήγορα στην εξίσωση, την ώρα που οι Καταλανοί έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Κόπονεν. Ο Ντέιβις διαμόρφωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (40-29, στο 27′) και τελικά το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-34.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η διαφορά έφτασε στο +15 (51-36), αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τον Οριόλα να μειώνει σε 53-44. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους, όμως, αξιοποίησαν το time-out και επέστρεψαν δριμύτεροι στο παρκέ εκτοξεύοντας την απόσταση στους 19 (63-44, στο 27′). Τελικά, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 70-50. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Τουπάν να έχει προσωπικό κρεσέντο για το τελικό 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-34, 70-50, 90-74