Μεγάλο βήμα πρόκρισης της ΑΕΚ

Η Ένωση έπαιξε τρομερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο

H ΑΕΚ είναι αποφασισμένη να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου και το απέδειξε για ένα ακόμα βράδυη. Η Ένωση έπαιξε τρομερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Στρασμπούρ στο «καυτό» ΟΑΚΑ.

Η Ένωση, πλέον ταξιδεύει στην Γαλλία, την ερχόμενη Τετάρτη (04/04, 21:30) για να υπερασπιστεί το +9 του πρώτου αγώνα και να είναι αυτή που θα πανηγυρίσει την είσοδό της στο Final Four του Basketball Champions Leauge.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ. Η Ένωση έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και με τους Χάντερ, Χάρις να δίνουν λύσεις κατάφερε να «χτίσει» προβάδισμα (10-2, 4’). Ο Χάρις συνέχισε να δίνει λύσεις και η διαφορτά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (14-2, 5’). Ο Λαμπεϊρί πήρε προσπάθειες και η διαφγορά μειώθηκε προσωρινά (18-10, 8’). Η Ένωση κράτησε τη διαφορά, για το 23-15 της πρώτης περιόδου.

Με τον ίδιο ρυθμό και την ίδια ένταση μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πάντερ και Σάκοτα με δικές τους προσπάθειες έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (31-20, 14’). Ο Ράντολφ πήρε προσπάθειες και η Στρασμπούρ έδειξε πως έχει… σφυγμό (35-29, 18’). Με επί μέρους 4-0 η ΑΕΚ πήγε και πάλι τη διαφορά στους 10 με τον Πάντερ (39-29, 19’). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο Γκριν με ωραία προσπάθεια έγραψε το 41-33, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Στρασμπούρ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος. Οι Γάλλοι κατάφεραν μέσα από την άμυνα να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ΑΕΚ και με τον Λαμπεϊρί μπροστάρη η διαφορά μειώθηκε (44-42, 23’). Οι παίκτες του Κολέ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Μποστ έφερρε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (46-47, 25’). Ο Λόγκαν ανέλαβε δράση στη συνέχεια και η διαφορά ανέβηκε (50-55, 28’). Ο Βασιλόπουλος σκόραρε στο τέλος της περιόδου με τρίποντο για το 55-57.

Η ΑΕΚ έβγαλε ένταση στο παιχνίδι της και χάρη στον Πάντερ πήρε και πάλι προβάδισμα (60-59, 31’). Ο Λόγκαν με προσωπικό 5-0 έφερε την ομάδα του σε θέση ισχύος (60-64, 33’). Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα όμως και με τον Ξανθόπουλο να βγάζει ενέργεια και τους Πάντερ-Σάκοτα να σκοράρουν ανέτρεψε την κατάσταση (70-64, 35’). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά αυξήθηκε με τον Τζέιμς (75-66, 37’). Η άμυνα της ΑΕΚ παρέμενε αποτελεσματική και η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (78-66, 38’). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική (78-68, 39’). Ο Ντι Μποστ με 1 βολή μείωσε το σκορ, 3 δεύτερα πριν από το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69.