Πρεμιέρα με νίκη για τον Αστέρα

iris-kavala-xf-780x405Στο Μπασκετ με Αμαξίδειο η νίκη του ΑστέραΗ τρικαλινή ομάδα επικράτησε της Ίριδας Καβάλας με σκορ 45-50 την Κυριακή στο Κλειστό της Καλαμίτσας.

Οι παίκτες του Γιώργου Χατζή μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους προηγούμενοι με 21-30 στο ημίχρονο και δεν επέτρεψαν στους Καβαλιώτες να τους φτάσουν στο σκορ, ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι με 2-3 σκληρά φάουλ στο τρίτο 10επτο προκάλεσαν μικροεντάσεις και εκνευρισμό στον αγώνα.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σ’ όλη τη διάρκειά του με αποκορύφωμα το τέταρτο 10λεπτο όπου οι παίκτες του Αστέρα έδωσαν μεγάλη μάχη να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ και τα κατάφεραν παρόλο που οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 21-30, 29-37,45-50.

Διαιτητές: Παπαδοπούλου – Νικηφορίδης.
Ίρις Καβάλα (Αϊβαζίδης): Τσίλης 22 (1), Πετράκης 11 (1), Χατζηδρόδος 6, Δομβρίδης 2, Βρασίδης 2, Πολυχρονιάδης 2 και Αϊβαζίδης Γ.
Γυμν. Εν. Τρικάλων Αστέρας (Χατζής): Χατζής 21, Φιλίππου 12, Βλαχάβας 9, Τσίπρας 6, Ορέστης 2, Καραμπίνας και Μανώλης.