Ηττα που φέρνει αλλαγές (78-60)

kolossos

Με  78-60 ηττήθηκαν τα Τρίκαλα στη Ρόδο.

Στο ντεμπούτο του τακιανού η ομάδα έδειξε και πάλι τις γνωστές αδυναμίες της , είχε ωσεί παρόντα τον Μάρεϊ  και σε άσχημη μέρα κι άλλα βασικά στελέχη, με συνέπεια να γίνει εύκολη λεία για τον Κολοσσό

Πλέον τα Τρίκαλα  έμειναν χαμηλά μετρούν μόλις δύο νίκες σε δώδεκα αγώνες  αγνοώντας τη νίκη μακριά από το κλειστό της πόλης μας.

Απ ότι φαίνεται πάντως στο ρόστερ επέρχονται άμεσα αλλαγές με πρώτο στην έξοδο τον Μάρεϊ που θα αντικατασταθεί ενώ υπό σκέψη είναι και μία ακόμα κίνηση από τον προπονητή και αυτή θα εξαρτηθεί και από άλλες παραμέτρους όπως πχ των αριθμών επιτρεπόμενων αλλαγών σ’ αυτή τη φάση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με την βάση και των δύο ομάδων να είναι στην άμυνα(18-16), το δεύτερο δεκάλεπτο είναι αυτό που ουσιαστικά καθόρισε το παιχνίδι καθώς με τρία γρήγορα τρίποντα από τους Τσαλμπούρη και Σταμάτη η Ρόδος άρχιζε να αποκτά διαφορά, η οποία με τα Τρίκαλα να αδυνατούν να βρουν επιθετικές λύσεις η διαφορά έφτασε στο +15 στο ημίχρονο(37-22). Από εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να καλύψουν την διαφορά και το παιχνίδι έφτασε στο τελικό σκορ 78-60.

Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 2 (1/7 σουτ), Χάρις 5, Μπρέι 8 (1/5 τρίποντα), Ράιτ 4, Σχίζας 5 (1), Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9 (2), Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης 11 (3), Ουέαρ 14 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τζόουνς 5 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6 (1), Τέγιτς 9, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7 (1), Τέιμς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λούντζης 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Καλογιαννίδης.

Αρχικές Πεντάδες:

Κολοσσός H Hotels: Γκρίφιν, Χάρις, Μπρέι, Ράιτ, Σχίζας

Τρίκαλα BC Aries: Τζόουνς, Σλαφτσάκης, Μάρει, Τέγιτς, Κανάτσεβιτς

Α’ Δεκάλεπτο

9′ Μπρέι βολές 2/2 2-0

8.50 Μάρει 2-2

8.10 Χάρις γκολ φάουλ και αντιαθλητικό 5-2

6.13 Τέγιτς βολές 1/2 5-3

5.53 Σχίζας τρίποντο 8-3

5.39 Σλαφτσάκης τρίποντο 8-6

4.41 Τέγιτς 8-8

4.11 Κανάτσεβιτς 8-10

3.06 Ράιτ βολές 2/2 10-10