Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Αρη – Τα άλλα ματς

“Ασπρόμαυρο” το ντέρμπι στο “Παλατάκι”…

Ο ΠΑΟΚ (προηγήθηκε με 15 πόντους στο 30′ αλλά βρέθηκε στο +1 στην τελευταία περίοδο) επικράτησε του Άρη εντός έδρας με 63-57 και έτσι πήρε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες πλέον έχουν ρεκόρ 2-3 στη Basket League, με τους “κίτρινους” να γνωρίζουν την πέμπτη σερί ήττα τους σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-2, o Άρης ισοφάρισε (7-7) ενώ ο Γουίβερ έδωσε το προβάδισμα στους “κίτρινους” (7-9). Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 11-9, ο Αθηναίου “απάντησε” με τρίποντο (11-12) αλλά πάλι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (16-12 με τρίποντο του Κόνιαρη). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι “αντέδρασαν” (16-18) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-18 (από επτά πόντους οι Τζόουνς και Μπένσον).

Ο Γουίβερ έκανε το 18-21 και ο Φλιώνης  ευστόχησε για το 18-23. Ο Χρυσικόπουλος πέτυχε καλάθι και φάουλ (21-23) ενώ ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 23-23. Ο Αθηναίου “έγραψε” το 23-24 (15′) και με υπέροχο κάρφωμα του Μοράντ έγινε το 23-26. Με τρίποντο του Αθηναίου ο Άρης πήρε ένα +6 (23-29), ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -3 (26-29) και ο Φλιώνης έκανε το 26-31. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-31.

Ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (36-31) στο δεύτερο μέρος και ο Μαργαρίτης έδωσε αέρα επτά πόντων (38-31). Ο Τζόουνς (13 πόντοι) διαμόρφωσε το 40-31 και ο Αθηναίου πέτυχε το πρώτο καλάθι (40-34) των “κιτρίνων” στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης αντιμετώπιζε προβλήματα από τον Τζόουνς (42-34) και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 12 πόντους (48-36 στο 25′, με τον Πέτγουει να χρεώνεται με τεχνική ποινή). Η διαφορά “πήγε” στους 15 πόντους (52-37) και στο 30′ ο “Δικέφαλος” κέρδιζε με 54-39.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 54-42 στις αρχές της τελευταίας περιόδου ενώ ο Μπελ έφερε τον Άρη στο -9 (54-45 λίγο μετά το 33′). Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και ο Αθηναίου μείωσε κι άλλο (54-48). Ο Τσαιρέλης διαμόρφωσε το 54-50 ενώ στο 36′ έγινε το 54-53 από τον Αθηναίου. Ο Χρυσικόπουλος “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (57-53), στο 57-54 οι “κίτρινοι” έχασαν την ευκαιρία να “πλησιάσουν” περισσότερο τον ΠΑΟΚ ο οποίος λίγο μετά το 38′ ήταν στο +5 (59-54 με καλάθι του Χρυσικόπουλου). Mε το σκορ στο 59-55 ο Μαργαρίτης έκοψε τον Αθηναίου ο οποίος μετά (στα 31” πριν την λήξη) αστόχησε και σε τρίποντο και τελικά ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 63-57.

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΓΣΛ Φάρος-Τρίκαλα 77-70

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΓΣΛ Φάρος, ο οποίος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν τάσεις αυτοκτονίας. Με ένα σερί 23-8 οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου 80-62

Το Λαύριο πήρε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 80-62 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουρ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

Προμηθέας Π.-Κύμη 93-82

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Κύμης με 93-82 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Η ομάδα της Ευβοίας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χολ με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιθ με 24 ποντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82.

ΑΕΚ-Κόροιβος Αμ. 86-60

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ που νίκησε με 86-60 τον Κόροιβο Αμαλιάδας σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Μπάρλοου με 14 πόντους ένω για τους φιλοξενούμενους από 12 πόντους σημείωσαν οι Ντεκόζεϊ και Κάρσον.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.