Με 35 αθλητές και αθλήτριες η ελληνική ομάδα για το Ευρωπαϊκό
Την ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (20-23/7), που θα γίνει στο Γκροσέτο της Ιταλίας ανακοίνωσε ο ΣΕΓΑΣ. Σε αυτήν θα συμμετάσχουν 35 έφηβοι και νεάνιδες ικανοί να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις. Στη λίστα των συμμετεχόντων και ο Τρικαλινός σπρίντερ Κώστας Ζήκος που κατέκτησε το χρυσό στο πρόσφατο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Παράλληλα, συγκροτήθηκε και η ομάδα για το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας (22-30/7), στο Γκιορ της Ουγγαρίας.
Η ΕΟΕ παραχώρησε στην ομοσπονδία συνολικά δέκα θέσεις, πέντε αγοριών και πέντε κοριτσιών, και ο ΣΕΓΑΣ πρότεινε γι’ αυτές αθλητές και αθλήτριες με ταλέντο και ικανότητα να διακριθούν και να συλλέξουν εικόνες για τη συνέχεια.
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ-20 (ΓΚΡΟΣΕΤΟ, 20-23/06)
Εφηβοι
100μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)
400μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)
800μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)
1.500μ .: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ), Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Γρεβενών), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμ.)
Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χ.)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), Γιώργος Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών), Μανώλης Καμτζικλής (ΓΣ Μανδρών)
Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)
10.000μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Χρυσάφης (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Νεάνιδες
400μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)
Ύψος: Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)
Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ)
Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου)
Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)
Έπταθλο: Ελένη Γκέλη (Λυβικός Ιερ.)
10.000μ. βάδην: Σοφία Αλικανιώτη (Ολυμπία Πατρών), Νάνση Βαίτση (ΓΑΣ Ιλισσός), Κυριακή Φιλτσισάκου (Ν. Ιωνία)
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΟΤΗΤΑΣ
Αγόρια
100μ./200μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός)
3.000μ.: Νέστωρας Κολιος (ΑΓΣΙ)
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)
Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ)
Μήκος/Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (ΓΣ Νέων Λέρου)
Κορίτσια
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας), Βασιλεία Θεοχάρη (Ολυμπιακού Χωριού
Μήκος: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραικός)
Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Μαρία Τοπούζη (ΓΑΣ Κιλκίς)