Έγραψαν ιστορία τα Τρίκαλα!

4060706-770x480

Κέρδισαν την Λευκάδα και πέτυχαν την 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πιο εύκολα απο κάθε άλλη φορά τα τέσσερα χρόνια που παίζουν στην Α1 κέρδισαν την παραμονή τους πετυχαίνοντας μάλιστα και αριθμό ρεκόρ στις νίκες (10 συνολικά που μπορούν να γίνουν και 11 στην Ρόδο) καθώς τις προηγούμενες χρονιές σταματούσαν στις οχτώ ή στις εννιά νίκες.

Οι παραπάνω νίκες βέβαια δεν είναι βέβαιο ότι μπορούν να οδηγήσουν στα πλέι οφ αλλά με συνδυασμό αποτελεσμάτων και με νίκη στην Ρόδο υπάρχουν κάποιες πιθανότητες, έστω και λίγες.

Το ζεστό χειροκρότημα στο τέλος ήταν η καλύτερη ανταμοιβή για τους μεγάλους πρωταγωνιστές της φετινής εξαιρετικής σεζόν και δικαιολογημένα άπαντες ήταν χαρούμενοι στο τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα Τρίκαλα αγωνίστηκαν απο το 5ο λεπτό χωρίς τον Μάικ Κάφει το πόδι του οποίου γύρισε και αύριο θα φανεί το μέγεθος της ζημιάς και αν μπορεί ο Γιάννης Καστρίτης να τον υπολογίζει στο παιχνίδι με τον Κολοσσό την Μεγάλη Πέμπτη στην Ρόδο.

Το παιχνίδι

Η Δόξα Λευκάδας μπορεί να ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, όμως όπως και απέναντι στην ΑΕΚ έτσι και μέσα στα Τρίκαλα έδειξε διάθεση και συγκέντρωση (10-7 στο 7′) με τους γηπεδούχους να είναι κακοί. ΤαΤρίκαλα ανέτρεψαν την κατάσταση στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-12) με την Δόξα να είναι όμως καλή. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν με στόχο στην δεύτερη περίοδο να «καθαρίσουν» το ματς κάτι που φάνηκε να καταφέρνουν (29-16 στο 15′), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +15 (39-24) και την Δόξα να έχει παραδοθεί.

Στα Τρίκαλα δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να το επιβεβαιώνουν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Δόξας Λευκάδας (43-30 στο 25′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Τρίκαλα μπροστά με 56-40 και όλα ουσιαστικά να έχουν κριθεί. Στην τέταρτη περίοδο η Δόξα προσπάθησε να μπει στο ματς και μείωσε 6 λεπτά πριν το τέλος σε 58-50, αλλά και πάλι δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο τελικό αποτέλεσμα. Στο τέλος η ποιότητα και το θέλω των Τρικάλων τους έδωσε την νίκη με 74-68 με την Δόξα Λευκάδας να αποχαιρετάει την Α1 και μαθηματικά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τσαγκαράκης με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Μπάρλοου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από την Δόξα ξεχώρισε ο Μάρας που έκανε double double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68

Τρίκαλα BC Aries (Γ. Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Κάφει 2, Λίποβι 9 (1), Εζιούκου 2, Τσαγκαράκης 15 (2), Πουλιανίτης (1), Μπάρλοου 14 (1), Καλλές 5, Καλογιαννίδης, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης

Δόξα Λευκάδας (Φ. Τακιανός): Μάρας 25 (1), Σκοτ, Άμποτ 2, Ντάουελ 5, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 13, Ψαθάς, Ντόμπλας 6, Τσαλδάρης 11 (3), Χάρις 4